Design and implementation of emotion and neurological disorder detection system using EEG signals
EEG sinyalleri kullanılarak duygu ve nörolojik rahatsızlık tespit sistemi tasarımı ve uygulaması
- Tez No: 792082
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ÖZKURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bu çalışmada, elektroensefalografi (EEG) sinyalleri ile duyguların ve hastalıkların tespiti üzerine çeşitli çalışmalar yapılmıştır. Literatürde bulunan ve tasarlanan bir sistemle kaydedilen EEG veri setleri kullanılarak duygular ile beyin aktivitesindeki değişimler arasındaki ilişkiler analiz edilmiştir. Elde edilen sonuçlardan ise kişiye özel bilgilendirici elektrot seçimi sağlayan bir algoritma geliştirilmiştir. Tasarlanan sistem EEG, vücut hareketlerindeki hızlanma ve kullanıcı kontrollü işaretleme verilerinin kaydedilmesi için kullanılmıştır. Donanım ve yazılım kısımları gerçekleştirilip birleştirilen bu sistem ile farklı görevler için veri kayıt uygulamaları gerçekleştirilmiştir. Bu uygulamaların bazılarında, katılımcıya görsel gösterilirken ya da katılımcı sorulan soruları cevaplarken EEG ve işaretleme verileri kaydedilmiştir. Literatürdeki veri seti ve geliştirilen algoritma ile yapılan çalışmalardan elde edilen sonuçlar kullanılarak, kaydedilen bu veriler üzerinde duygu ve mental durum çalışmaları yapılmıştır. Ayrıca, konsantrasyon mental durumu ve anksiyete duygu seviyeleri analizler için kullanılmış ve temel makine öğrenmesi ve eşikleme yöntemleri ile sınıflandırmalar yapılmıştır. Veri seti kayıt uygulamalarından bir diğeri ise hastalık tespiti içindir. Burada EEG ve işaret verilerine ek olarak hızlanma verisi de kaydedilmiştir. Bu kayıtlar esnasında hastalar kendilerine söylenen özel görevleri (yürüme ve kendi etrafında dönme gibi) yerine getirdiler. Ardından hastalık tespiti için geliştirilen bir arayüz kullanılarak çalışmalar yapılmıştır. Bu çalışmalarda konsantrasyon, anksiyete ve Hjorth parametreleri kullanılarak hastalık oluşmadan önce, gerçekleşirken ve sonrasında tespit edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, various studies were conducted on the detection of emotions and diseases with electroencephalography (EEG) signals. Relationships between emotions and changes in brain activity were analyzed using EEG datasets found in the literature and recorded with a designed system. From the results, an algorithm was developed that provides personalized informative electrode selection. The designed system has been used to record EEG, acceleration of body movements, and user-controlled marking data. After hardware and software parts were realized and combined, data recording implementations were carried out for different tasks. In some of these implementations, EEG and marking data were recorded while the participants viewed images or answered the questions. Using the results obtained from the studies done with the dataset in the literature and the developed algorithm, emotion and mental state studies were carried out on this recorded data. Additionally, concentration mental state and anxiety emotion levels were used for analyses, and classifications were done with basic machine learning and thresholding methods. Another dataset recording implementation is for disease detection. Here, in addition to EEG and marking data, acceleration data were also recorded. During these recordings, the patients performed specific tasks they were told (such as walking and turning around). Then, studies were carried out using an interface developed for disease detection. In these studies, using concentration and anxiety levels and Hjorth parameters, detections were done before, during, and after the disease occurred.