Anadolu'ya yönelen aydınların ilk dönem romanlarındaki temsili
The representation of intellectuals turning to Anatolia the first-term novels
  1. Tez No: 792097
  2. Yazar: EBRU TALİP
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATİH YALÇIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 205
Özet
20.yy.da ilân edilmiş olan II. Meşrutiyet hareketinin sağlamış olduğu kısa süreli özgürlük ortamında Yusuf Akçura, Ahmed Ağaoğlu, Hüseyinzâde Ali vb. Türkçü göçmenler vasıtasıyla Türkçülük ve Halkçılık hareketleri yaygınlık kazanmaya başlamıştır. Takibinde Türk Yurdu ve Halka Doğru dergileri aracılığıyla II. Meşrutiyet dönemi aydınlarının halka yönelmesi, halkı tanıması, halkı eğitmesi ve Ziya Gökalp'in kavramlaştırmasıyla halktan hars öğrenmesinin zemini oluşturulmuştur. Türk aydınları Anadolu'ya yönelerek bu idealleri gerçekleştirmeyi hedeflemişlerdir. Bu amaçlar 21.yy.da da devam ettirilmiştir. Bu doğrultuda Milli edebiyat hareketinden itibaren edebî metinlerin içerisinde idealist aydın figürler hayat bulmaya başlamıştır. Yapılması planlanan çalışmada ilk dönem romanlarında yer alan aydınların maddi ve manevi düzlemlerdeki akıbetleri üzerinde durulacaktır. Aydınların Anadolu'ya gitmeden evvel Anadolu'ya yaban ve yabancı kalarak öne sürdükleri izlenimler ile deneyimledikten sonra yaşadıkları çatışmalar tespit edilerek, edebiyat sosyolojisinin imkânlarından istifade edilecektir. Kronolojik bir düzlem dâhilinde Ahmet Mithat Efendi'nin Bahtiyarlık (1885), Mizancı Murat'ın Turfanda mı Yoksa Turfa mı (1890), Ebubekir Hazım Tepeyran'ın Küçük Paşa (1910), Halide Edip Adıvar'ın Vurun Kahpeye(1923), Reşat Nuri Güntekin'in Yeşil Gece(1928) ve Yakup Kadri Karaosmanoğlu'nun Yaban(1932) isimli romanları üzerinden metin analizleri yapılacaktır. Tanzimat yıllarından Millî Mücadele başlangıcına ve takibinde zaferlerin sonucu olan Cumhuriyet rejiminin kuruluş aşamalarına değin geçen süreçte yaratılmış edebî metinlerin planlanan analizleriyle, literatüre bilimsel veriler sunulacaktır.
Özet (Çeviri)
20.century.II, which was also announced. Yusuf Akçura, Ahmed Ağaoğlu, Hüseyinzade Ali, etc. in the short-term freedom environment provided by the constitutional movement. Turkism and Populism movements have started to gain popularity through Turkish immigrants. In his follow-up, he participated in the II through the magazines Türk Yurdu and Halka Doğru. The basis for the intellectuals of the constitutional period to turn to the people, to get to know the people, to educate the people and to learn hars from the people was created with the conceptualization of Ziya Gökalp. Turkish intellectuals aimed to realize these ideals by turning to Anatolia. These goals are 21.century.and it has been continued. In this direction, idealistic intellectual figures have started to come to life in literary texts since the National literature movement. The planned study will focus on the fate of the intellectuals in the first period novels on the material and spiritual planes. By identifying the conflicts that intellectuals experienced with the impressions they put forward by staying foreign and foreign to Anatolia before going to Anatolia, the opportunities of literary sociology will be utilized. According to a chronological plane, text based on Ahmet Mithat Efendi's Bakhtiarlik (1885), Mizanci Murat's Turfanda or Turfa (1890), Abubekir Hazim Tepeyran's Kucuk Pasha (1910), Halide Edip Adivar's Shoot Kahpeye (1923), Resat Nuri Güntekin's Green Night (1928) and Yakup Kadri Karaosmanoglu's Yaban(1932) novels analysis will be performed. Scientific data will be presented to the literature through the planned analysis of literary texts created during the period from the Tanzimat years to the beginning of the National Struggle and the establishment stages of the Republican regime, which are the result of victories in its follow-up.