Türkiye'de enflasyonun belirleyicileri; Nardl sınaması
Determinants of inflation in Turkey; Nardl test
  1. Tez No: 792096
  2. Yazar: EMRE DEVECİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAYIM IŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Makroekonomik sorunların en başında enflasyon yer almaktadır. Tüm dünyada son yıllarda artış trendine giren enflasyon, global bir sorun haline gelmiştir. Bu nedenle enflasyonun kaynağında yer alan faktörlerin tespiti, mücadele politikaları üretmede önemlidir. Bu çalışmanın amacı Türkiye'de 2004M01-2021M10 dönemi için enflasyonu etkileyen unsurların analizini gerçekleştirmektir. Bu çerçevede petrol fiyatları, döviz kuru, faiz oranı ve kredi hacminin enflasyon üzerindeki etkisi Doğrusal Olmayan Gecikmesi Dağıtılmış Otoregresif (NARDL) yöntemi ile sınanmıştır. Analiz sonuçlarına göre kısa dönemde döviz kurundaki azalışlar enflasyonu arttırırken kredi hacmindeki düşüşler enflasyonu azaltmaktadır. Bulgular kısa dönemde talep enflasyonunu göstermiştir. Uzun dönemde ise petrol fiyatları, döviz kuru ve faiz oranındaki artışlar enflasyonu artırırken, sadece faiz oranındaki düşüşler enflasyonu düşürmektedir. Bu sonuçlar uzun dönemde yaşanan enflasyonun maliyet itişli oluştuğunu ortaya koymaktadır. Çalışma kısa ve uzun vadede uygulanabilecek enflasyon ile mücadele politikaların etkinliğini arttırabilecek bulguları sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Inflation is at the forefront of macroeconomic problems. Inflation, which has been on an increasing trend all over the world in recent years, has become a global problem.Therefore, determining the factors at the source of inflation is important in producing policies to combat inflation. The aim of this study is to analyze the factors affecting inflation for the period 2004M01-2021M10 in Turkey. In this context, the effects of oil prices, exchange rates, interest rates and credit volume on inflation were tested using the Non-LinearAutoregressive Distributed Lag(NARDL) method. According to the results of the analysis, decreases in the exchange rate increase inflation in the short term, while decreases in credit volume reduce inflation. The findings showed demand inflation in the short run. In the long run, while increases in oil prices, exchange rates and interest rates increase inflation, only decreases in interest rates decrease inflation. These results reveal that long-term inflation is cost-driven. The study presents findings that can increase the effectiveness of policies to combat inflation that can be implemented in the short and long term.