Fuzzy mantıkta yaklaşık usavurma ve bir probleme uygulanması
Approximate reasoning in fuzzy logic and application to a problem
  1. Tez No: 79210
  2. Yazar: ERDOĞAN MEHMET ÖZKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ AKSOY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
ÖZET Fuzzy mantık ile ilgili çalışmalar son on yıl içinde büyük ivme kazanmıştır. Matematik ve mantıkta ileri giden ülkelerin çoğunda, bu alandaki çalışmaların çeşitliliği dikkat çekicidir. Bu çalışma da, bu çeşitliliğe bu alanda bir katkıda bulunmaktadır. Fuzzy çıkarım, Yaklaşık Usavurma içinde incelenen bir konudur. Bu usavurmada bazı kriterler kullanılır. Keskin ( İki değerli ) mantığın temel ilkeleri geçerli olarak, çok değerli mantığa ve oradan Fuzzy mantığa geçiş sağlanır. Keskin mantıkta kullanılan v,a, v, =>, gibi bağlaçlar ( operatörler ) yardımıyla yapılan tanımlar için temel işlemler, Kümeler Kuramının ikili işlemlerine koşut olarak gerçekleştirilir. Bu işlemler sırasında izomorfik bir yaklaşımla n ve u ile a ve v arasında sıkı bir benzerlik ilişkisi kurulur. Bu çalışmada, bu bağlaçlardan farklı olarak v ( Ya Da lı bileşim ) için Yaklaşık Usavurmada kullanılan kriterlerden bazıları için elde edilen sonuçlar tartışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY Studies on Fuzzy Logic have gained speed over the last ten years. And works on the above mentioned subject is notable. In this study our aim is to contribute to this field. The fuzzy inference is a subject belonging to approximate reasoning. In the approximate reasoning some certain criteria is used. We are able to move multi-valued logic then fuzzy logic by considering the principles of two-valued logic. Basic operations for the definition made used the relations, v,v,v, =>,in two valued logic are parallel two the binary operations given on the set theory. In these operations using isomorphic approximation we establish similarity by replacing n, u with a, v respectively. In this study, unlike the operators given above we obtain results for the operator v used in the approximate reasoning.