Sonlu ve sonsuz aralıklarda verilmiş sturm-liouville operatör denkleminin bazı spektral özellikleri
Some spekctral properties of sturm-lioville operator equation given in finite and infinite intervals
  1. Tez No: 79211
  2. Yazar: SERPİL ÖZTÜRK USLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BAYRAMOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
ÖZET H ayrılabilir uzay olsun. H\ = Lı{a, 6; H) (- oo < a < x < b < oo) ile (a, b) aralığında tanımlanmış Bochner anlamında ölçülebilir ve rb ıı/(*)iıy* < oo / Ja koşulunu sağlayan f(x) fonksiyonlar kümesini gösterelim. Eğer /(ar), g(x) ? H\ elemanları için iç çarpımı (f,9)ı = / (f,9)Hdx Ja ile tanımlanırsa H\ bir ayrılabilir Hilbert uzayı oluşturur, iki bölümden oluşan bu tez çalışmasının birinci bölümünde £2(0,00; H) uzayında -y“ + Q(x)y, 0 < x < 00 diferansiyel ifadesi ve y'(0) - hy(0) = 0 sınır koşulu ile oluşturulan operatörün Green fonksiyonu incelenmiş ve Green fonksi yonunun Hilbert-Schmidt tipli integral operatör oluşturduğu gösterilmiştir. Burada Q(x), x in [0, 00) dan alınmış herbir değerinde tersi kompakt olan normal operatör, h ise kompleks sayıdır, ikinci bölümde £2(0, 7r; iff) uzayında -y”+ Q(x)y, 0 < x < ir diferansiyel ifadesi ve y'(0) - fcıy(0) = 0 y'(ıt) + h2y{ıt) = 0 sınır koşulları ile oluşturulan operatörün spektrumu incelenmiş ve özdeğerler sayısının asimtotik ifadesi elde edilmiştir. Burada Q(x), x in [0, 7r] den alınmış herbir değerinde kendine eş operatördür. Elde edilen sonuçlar özel problemlere uygulanmıştır. II
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Let H be a seperable space. Let us denote by the set of functions by H\ = L2(a,b;H) (-00 < a < x < b < 00) which is defined in the interval (a, b), Bachner measurable and satisfying the condition \\f(x)\\2Hdx < 00 I Ja If the inner product for the elements f(x),g(x) ? H\ is defined by (f,9)i = / (f,9)ndx Ja then Hi forms a seperable Hubert space. In the first chapter of this thesis which contains two chapters, Green function of operator which is formed by the differantial expression -y“ + Q(x)y, 0 < x < 00 in £2(0, 00; H) space and the boundary condition y'(0) - hy(0) = 0 has been studied, and it has been proved that Green function forms integral operator in the type of Hilbert-Schmidt, where Q(x) is normal operator whose inverse is compact at each value of x in [0, 00) and h is complex number. In the second chapter, spectrum of operator which is formed by the differential ex pression -y”+ Q(x)y, 0 in £2(0, Tf'ıH) space and the boundary conditions V'(0) - hiy(0) = 0 y'{n) + h2y(Tr) = 0, has been studied and asymptotic expression of number of eigenvalues have been ob tained. Here, Q(x) is self adjoint operator at each value of x in [0, ir]. The results which were obtained have been applied to specific problems. Ill