Farklı ülkelerdeki matematik öğretmenlerinin matematiksel modelleme ve matematiği modelleme hakkındaki görüşlerinin incelenmesi
Investigation of mathematics teachers' views on mathematics modeling and mathematics modeling in different countries
  1. Tez No: 792103
  2. Yazar: FEYZA KORKMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BEKDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu çalışmada farklı ülkelerdeki matematik öğretmenlerinin matematiksel modelleme ve matematiği modelleme kavramları hakkındaki görüşleri incelenmiştir. Araştırmaya 2022 yılında görev yapmakta olan Türkiye, Almanya, Romanya, Ukrayna, Danimarka, Polonya, İsveç, Ürdün, Bosna Hersek, Hollanda ve Finlandiya'dan toplam 58 öğretmen katılmıştır. Araştırma nitel yaklaşımla tasarlanmış durum çalışmasıdır. Çalışmanın verileri“Matematiksel Modelleme Değerlendirme Anketi (MMDA)”,“Doküman incelenmesi”ve“Görüşme formu”yolu ile toplanmıştır. Doküman incelemesi ile öğretmenlerden derslerinde kullandıkları matematiksel modelleme örneği ile ders kitaplarında bulunan matematiksel modelleme örneği istenmiştir. Yapılan araştırmalar sonucunda çoğunluğu Türkiye'den olmak üzere öğretmenlerin genelinin yaptıkları tanımlarla veya derslerindeki matematiksel modelleme örnekleriyle matematiksel modelleme yerine matematiği modellemeyi kullandıkları görülmüştür. Yine Almanya'dan katılan öğretmenlerin görüşleri, matematiksel modelleme hakkında yaptıkları tanımlamalar, derslerinde kullandıkları örnekler ve ders kitaplarından yükledikleri örnekler göz önüne alındığında diğer ülkelerdeki öğretmenlere göre farklılaştığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, mathematics teachers' views in different countries about mathematical modeling and modeling mathematics were examined. 58 teachers working in Turkey, Germany, Romania, Ukraine, Denmark, Poland, Sweden, Jordan, Bosnia and Herzegovina, the Netherlands, and Finland in 2022, participated in the research. The research is a case study designed with the qualitative approach. The data of the study was obtained through the“Mathematical Modeling Evaluation Questionnaire (MMDA)”,“Document analysis”and“Interview form”. With the document review, the mathematical modeling examples they use in their lessons and the mathematical modeling examples found in the textbooks were requested from the teachers. As a result of the research, it was seen that according to the definitions they made or the mathematical modeling examples in their classes, the majority of the teachers, mostly from Turkey, use mathematical modeling instead of mathematical modeling. Based on the definitions they made, the examples they used in their lessons, and the examples they loaded from their textbooks, it was concluded that the teachers' views on mathematical modeling from Germany differed from the teachers' views in other countries.