Muammer Sun'un Türk müzik eğitimindeki yeri ve çocuk şarkılarının incelenmesi
The analysis of the significance of muammer sun in Turkisch music education and of his children songs
  1. Tez No: 792104
  2. Yazar: HAYRİYE ÇİFTÇİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖNDER MUSTUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu araştırmada, önemli besteci ve eğitimci Muammer Sun'un yaşamına ve Türk müzik eğitimine ne gibi katkılar sunduğuna dair bilgiler toplamak ve bestecinin daha geniş kitlelerce tanınmasını sağlamak amaçlanmıştır. Araştırmanın diğer bir amacını ise Sun'un bestelediği ve popüler olduğu düşünülen 50 çocuk şarkısının teknik açıdan incelenmesi oluşturmaktadır. Araştırmada nitel araştırma yönteminden yararlanılmıştır ve araştırma sorularına yönelik veriler doküman analizi yoluyla elde edilmiştir. Bestecinin yaşamını, müzik eğitimi alanında yaptığı çalışmaları ve Türkiye'deki müzik eğitimine olan katkıları kaynak kitaplardan derinlemesine incelenerek analiz edilmiştir. Bestecinin doğumundan itibaren eğitim hayatı ve müzik eğitimine yönelik mesleki çalışmalar kronolojik olarak ele alınmış ve özetlenmiştir. Çalışmada ayrıca Sun'un popüler olduğu düşünülen 50 çocuk şarkısı konusu, formu, ölçü sayısı, ses aralığı, ses sınırlılığı, tonları/karar sesleri yönünden ele alınmış, şarkılar gruplanarak tablo içerisinde gösterilmiş ve her bir şarkı nota ve söz görünümü ile açıklanarak okuyucuya sunulmuştur. Bulgular ışığında Muammer Sun'un eğitimci ve besteci kimliği ile Türk müzik eğitimine çok önemli katkılar sunduğu ve müzik alanına çok sayıda eser kazandırdığı görülmektedir. Çocuk şarkıları incelendiğinde şarkıların tek bölmeli, iki bölmeli, üç bölmeli ve dört bölmeli formlarda yazıldığı tespit edilmiştir. Şarkıların ağırlıklı olarak 2/4'lük ölçü sayısında yazıldığı, şarkılarda çoğunlukla 8'li ses aralığının kullanıldığı ve konu olarak genellikle doğa, dostluk, hayvanlar ve oyunların ele alındığı sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to gather information about the life of Muammer Sun, an influential composer and educator, and his contributions to Turkish music education and to ensure that wider audiences better know him. Another aim of the research is to analyze 50 children's songs composed by Sun and thought to be popular from a technical perspective. The study utilized a qualitative research method, and data related to research questions were obtained through document analysis. The composer's life, his studies in the field of music education and his contributions to music education in Türkiye were analyzed by examining in depth from the source books. From the composer's birth, his education and professional work in music education were chronologically presented and summarized. Additionally, the subject, form, measure count, vocal range, vocal limit, and tonal/key features of the 50 children's songs thought to be popular by Sun were examined. The songs were grouped and presented in a table, with each song's notation and lyrics explained to the reader. Based on the findings, it can be seen that Muammer Sun made significant contributions to Turkish music education and the field of music as an educator and composer, creating numerous works. Regarding the children's songs, it was determined that the songs were written in one-part, two-part, three-part, and four-part forms, predominantly in the 2/4 time signature, with a majority featuring 8-note vocal ranges, and often covered themes of nature, friendship, animals, and games.