Development of textile based wall coverings for nuclear protection
Nükleer koruma için tekstil esaslı duvar kaplamalarının geliştirilmesi
  1. Tez No: 792124
  2. Yazar: ŞÜKRAN KARA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA EROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Nükleer Mühendislik, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Metallurgical Engineering, Nuclear Engineering, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nanobilim ve Nanomühendislik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nanobilim ve Nanomühendislik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Nükleer radyasyon veya diğer bir ifade ile iyonlaştırıcı radyasyon, doğal kaynaklardan veya nükleer enerji santrallerinin işletilmesi, tıbbi uygulamalar, araştırma çalışmaları, nükleer silah kullanımı gibi çeşitli insan faaliyetlerinden kaynaklı olarak yayılabilmektedir. İyonlaştırıcı radyasyonun zararlı etkilerinden korunmak amacı ile etkili, düşük maliyetli, dayanıklı ve toksik olmayan zırh malzemelerinin geliştirilmesine devam edilmektedir. Günümüzde en çok kullanılan ticari radyasyon zırhları; düşük maliyeti, erişilebilirliği ve yüksek zırhlama özelliği nedeni ile kurşun veya kurşun bileşiklerinden oluşturulmuştur. Ancak, kurşun esaslı malzemelerin yüksek toksisiteye sahip olması, bazı teknik kısıtları ve çevreye zararlı olmaları nedeniyle, daha az toksik ve çevre-dostu zırh bileşenleri arayışına girilmiştir. Bu nedenle, bu yüksek lisans tezi kapsamında, kurşun içermeyen ve gama-radyasyonuna karşı koruyucu özellik gösteren kompozit polimer kaplı tekstil teknolojisine sahip duvar kaplamaları geliştirilmiştir. Kurşun/kurşun bileşiklerine kıyasla daha az toksik ve ucuz alternatifler oluşturmak üzere bizmut oksit ve kırmızı çamurdan yararlanılmıştır. Bu katkı maddeleriyle farklı oranlarda katkılanmış kaplanmış kumaşlar başarı ile elde edilmiş ve Am-241 ve Cs-137 radyonüklitlerine karşı zırhlama özellikleri tespit edilmiştir. %38,8'e varan zırhlama değerleri ile sonuçlar umut verici bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Nuclear radiation, in other terms ionizing radiation, can be generated from natural sources or human facilities such as nuclear energy plants, medical applications, research activities, nuclear weapon usage etc. To prevent the adverse effects of ionizing radiation; the efforts of producing effective, low cost, durable and nontoxic radiation shields are still in progress. Currently, mostly used commercially available radiation shields are produced using lead or lead compounds due to their low cost, abundance and high shielding property. However, high toxicity, some technical limitations and adverse environmental effects of lead induced the searches for less toxic and environmentally-friendly radiation shield components. Therefore, within the context of this master thesis, non-lead radiation shields in the form of composite polymer coated textile fabrics were produced to be used as wall-coverings against gamma-radiation. Bismuth oxide and red mud powders were utilized as the low toxic and cheap additive alternatives to the lead/lead compounds. Coated samples with different loadings of additives were successfully produced and tested against Am- 241 and Cs-137 radiation sources. The results were promising as nuclear radiation shieldings up to 38.8 % could be achieved.