Decentralized banking (DEF) and new lending protocol
Merkeziyetsiz bankacılık ve yeni borç verme protokolleri
- Tez No: 792142
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ VAHİT FERHAN BENLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Maliye, Banking, Computer Engineering and Computer Science and Control, Finance
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Finans Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Finans Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Merkeziyetsiz bankacılık ve yeni borç verme protokolleri, geleneksel finansal ortamını dönüştürmek için heyecan verici bir fırsatı temsil ediyor. Blok zincir teknolojisi ve eşler arası ağları kullanan bu platformlar, kullanıcılar için daha yüksek düzeyde şeffaflık, güvenlik ve erişilebilirlik sağlar. Bankacılık ve borç verme konusundaki bu yaklaşım, finansal hizmetleri demokratikleştirerek bireylerin ve küçük işletmelerin daha önce erişilemeyen kredi ve diğer hizmetlere erişmesini sağlar. Özellikle, eşler arası borç verme, kredilerin nasıl elde edildiği ve hizmete sunulduğu konusunda devrim niteliğinde bir değişimi temsil eder. Bu yaklaşımla, borç alanlar bankalar veya kredi birlikleri gibi aracılara ihtiyaç duymadan doğrudan yatırımcılardan kredi alabilirler. Bu, borçluların potansiyel olarak daha düşük faiz oranları elde etmelerini sağlarken, yatırımcılar yatırımlarından daha yüksek getiri elde edebilir. Merkeziyetsiz ve yeni borç verme protokollerinin benimsenmesi, hâlâ bazı düzenleyici zorluklarla ve kullanıcı benimseme engelleriyle karşı karşıya kalsa da potansiyel faydaları, onları finansın geleceği için zorlayıcı bir seçenek haline getiriyor. Çalışma da S&P 500 ile MakerDAO'nun yönetim kripto parası MKR arasında güçlü bir pozitif korelasyonun yanı sıra S&P 500 ile AAVE'nin yönetim kripto parası AAVE arasında ve öngörülen ve gözlemlenen değerler arasında orta düzeyde pozitif korelasyonlar bulundu. Sektör büyümeye devam ettikçe, merkeziyetsiz ve yeni borç verme protokollerinin finans sektöründe giderek daha önemli bir rol oynamasını bekleniyor.
Özet (Çeviri)
Decentralized banking and new lending protocols represent a potential to transform the traditional financial landscape. By utilizing blockchain technology and peer-to-peer networks, these platforms provide a greater level of transparency, security, and accessibility for users. This approach to banking and lending democratizes financial services, enabling individuals and small businesses to access credit and other services that were previously out of reach. In particular, peer-to-peer lending represents a revolutionary shift in how loans are obtained and serviced. With this approach, borrowers can access loans directly from investors without the need for intermediaries such as banks or credit unions. This enables borrowers to potentially obtain lower interest rates while investors can earn higher returns on their investments. While the adoption of decentralized banking and new lending protocols still faces some regulatory challenges and user adoption barriers, the potential benefits make them a compelling option for the future of finance. Our study found a strong positive correlation between the S&P 500 and MakerDAO's governance token, MKR, as well as moderate positive correlations between the S&P 500 and AAVE's governance token, AAVE, and between the predicted and observed values. As the sector continues to mature, we expect that decentralized banking and new lending protocols will play an increasingly prominent role in the financial industry.