Prefabrik hücre sistemlerin strüktür ve yapım sistemi özelliklerinin ilkokul yapıları için değerlendirilmesi
Examination of construction and structural features of prefabricated modular systems for primary school buildings
- Tez No: 792148
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜL YILMAZ KARAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilgisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Prefabrikasyon denildiğinde, mimarların bile aklına ilk olarak savaş sonrası dönem mimarisi gelmektedir. Hızlı yapılaşma ihtiyacı ile tek düze, monoton sokakları oluşturan prefabrikasyon günümüzde bundan çok daha fazlasını bize vermektedir. Fabrika içerisinde üretim ve hücre sistemler, şantiyedeki inşa süresini azaltarak, yapının dış etkenlere maruz kalma süresini kısaltmaktadır. Bir hücrenin farklı şekillerde birleştirilmesi ile hem estetik açıdan“monoton”görünümden uzaklaşabilmek ile birlikte yapı konfor düzeyi açısından, birbirinden çok uzak olsa dahi, yüksek standartlara sahip yapıların inşası mümkün olmaktadır. İşte bu yüzden, prefabrike hücre sistemler okul yapılarının inşası için dünyanın birçok yerinde kullanılmaya başlanmıştır. Tek bir fabrikada üretilen hücreler, inşaat alanlarına ulaştırılıp yerinde montesi tamamlandıktan kısa bir süre sonra hazır hale gelebilmektedir. Böylece ülkemizin hem doğusunda hem batısında aynı konfor oranına sahip sınıfların, okul binalarının inşası mümkün olabilmektedir. Okul yapıları arasında en çok ihtiyaç duyulan ilkokul yapıları çalışma kapsamına alınmıştır. Hücre sistemler oldukça farklı malzemeler kullanılarak inşa edilebilmektedirler ancak çalışma kapsamı en çok kullanılan malzemeler olan ahşap, çelik ve betonarme ile ve önerilen okul projesi sadece tek bir malzeme, çelik, düşünülerek önerilmiştir. Çalışmada kullanılan yöntemler literatür araştırması, arşiv araştırması, anket ve proje oluşturma şeklindedir.
Özet (Çeviri)
When it comes to prefabrication, even architects tend to think of post-war architecture. Prefabrication, which created monotonous streets with the need for rapid construction, gives us much more than that today. Prefabrication and modular systems reduce the construction time on the construction site and shorten the exposure time of the structure to external factors. By combining a module in different ways, it is possible to move away from the“monotonic”appearance in terms of aesthetics and to construct buildings with high standards in terms of comfort level, even if they are far from each other. That is why prefabricated modular systems have been used in many parts of the world for the construction of school buildings. Modules produced in a single factory can be ready for use in a short time after they are delivered to the construction sites and assembled on-site. Thus, it is possible to construct classrooms and school buildings with the same comfort level both in the east and west of our country. Primary school buildings, which are the most needed among school buildings, were included in the study. Modular systems can be built using many different materials, but the scope of the study is timber, steel and reinforced concrete, which are the most used materials, and the proposed school project has been proposed with only one material, steel, in mind. The methods used in the study are literature research, archive research, survey and project creation.