Using machine learning to improve automated test generation
Otomatik test yaratımını iyileştirme amaçlı makine öğrenmesi kullanımı
  1. Tez No: 792149
  2. Yazar: YAVUZ KÖROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALPER ŞEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Yazılım testinin değerini hafife almanın yakın tarihte yıkıcı sonuçları olmuştur. Otomatik Test Yaratımı (OTY) test için gereken insan eforunun en aza indirilmesini amaçlayan bir yaklaşımdır. Bu tez OTY etkililiği ve performansını Makine Öğrenmesi (MÖ) tabanlı yönlendirme ile artırmayı amaçlamaktadır, ve spesifik olarak Takviyeli Öğrenme (TÖ) kullanan Android Grafiksel Kullanıcı Arayüzü (GKA) testine odaklanmaktadır. Önerdiğimiz dört çözüm; Q-öğrenme Tabanlı Keşif (QTK), Test Durumu Mutasyonu (TDM), Tam Otomatik Takviyeli Öğrenme Güdümlü (TOTÖG), ve TOTÖG2 test yaratıcılarıdır. QTK bir dizi uygulamada TÖ kullanarak gezinir ve keşif sırasında bir eylem yaratma ilkesi öğrenir. Sonra, bu öğrendiği ilkeyi yeni uygulamalarda ya daha fazla özgün çökme bulmak ya da daha fazla aktivite kapsamak için kullanır. TDM, QTK ile yaratılan testleri alır ve içlerindeki iyi huylu eylemleri daha da fazla çökme tespit edebilmek için kötü huylularla değiştirir. TOTÖG ise TÖ kullanarak izlenebilir kurallı belirtimler formundaki yüksek seviyeli test senaryoları olarak verilen fonksiyonel davranışları nasıl doğrulayacağını öğrenir. TOTÖG, QTK gibi deneme-yanılma ile öğrenir ama uygulama-spesifik kalıplar öğrenmektedir. Bildiğimiz kadarıyla, TOTÖG, GKA uygulamalarının tam otomatik fonksiyonel testini mümkün kılan ilk motordur. Son olarak, TOTÖG2, TOTÖG'ü Genellenmiş Deneyim Tekrarı (GDT) ve insan-okuyabilir Aşamalı Test Senaryosu (ATS) diliyle geliştirmektedir. Deneyler QTK'nın en gelişkin test yaratıcılarından çökme tespiti ve kapsamada daha performanslı olduğunu göstermektedir. Önce QTK çalıştırıp sonra TDM'ye geçmek ise bundan da daha fazla eşsiz çökme bulmaktadır. TOTÖG, otomatik testin kapsamını fonksiyonel davranış doğrulanmasına genişletmektedir. Sonuç olarak, bu test yaratıcıları otomatik GKA testini elle testin yerine geçmeye yakınlaştırmaktadır.
Özet (Çeviri)
Underestimating the value of software testing had catastrophic results in recent history. Automated Test Generation (ATG) is an approach that aims to minimize the manual effort required for testing. This thesis aims to improve the effectiveness and performance of ATG approaches via Machine Learning (ML) based guidance, and focuses on Android Graphical User Interface (GUI) testing using Reinforcement Learning (RL), specifically. We propose four solutions, Q-learning Based Exploration (QBE), Test Case Mutation (TCM), Fully Automated Reinforcement LEArning Driven (FARLEAD), and FARLEAD2 test generators. QBE uses RL to crawl a set of applications and learns an action generation policy while exploring. Then, it uses this learned policy to either detect more unique crashes or cover more activities in new applications. TCM takes the tests QBE generates and replaces the well-behaving actions in those tests with bad-behaving ones to detect even more crashes. FARLEAD uses RL to learn how to verify a functional behavior that is given as a high-level test scenario in the form of a monitorable formal specification. FARLEAD learns by trial-and-error like QBE but it learns app-specific patterns instead of QBE's app-generic patterns. To the best of out knowledge, FARLEAD is the first engine fully automating the functional testing of GUI applications. Finally, FARLEAD2 improves FARLEAD with Generalized Experience Replay (GER) and human-readable Staged Test Scenario (STS) language. Experimental results show that, QBE outperforms state-of-the-art test generators in crash detection and coverage. Furthermore, executing QBE first and then switching to TCM detects even more unique crashes. FARLEAD and FARLEAD2 expand the scope of automated testing to verifying functional behavior. Overall, these test generators elevate automated GUI testing closer to replacing manual GUI testing.