Prefabrike sanayi yapılarının deprem etkisine göre değerlendirilmesi
The Behaviour of prefabrication system for industry buildings to the earthquake and solution suggestions
- Tez No: 127062
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLGE IŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
PREFABRİKE SANAYİ YAPILARIN DEPREM ETKİSİNE GORE DEĞERLENDİRİLMESİ ÖZET Bu çalışmanın amacı deprem etkisi altındaki bölgelerde prefabrike sistemlerinin yoğun olarak tercih edilmeme sebeplerinin araştırılması ve çözüm önerilerinin getirilmesidir. Prefabrike sistemlerin konut sektöründe de kullanımını yaygınlaştırarak ülkemizdeki konut açığına çözüm getirmektir. Tezin geniş bir özeti niteliğinde olan birinci bölümden sonra, ikinci bölümde, ülkemizde uygulanan yapım sistemleri ve özellikleri verilmiştir. Konut açığının fazla olduğu ülkemizde geleneksel sistem ve gelişmiş geleneksel sistem teknolojilerinin daha çok kullanıldığı görülmektedir. Bu sistemlerin yetersiz kaldığı inşaat sektöründe endüstrileşmiş sistemlere geçişin olumlu ve olumsuz yönleri üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölümde, prefabrikasyonun tanımı, gelişimi, ülkemizdeki yeri ve özellikleri belirtilmiştir. Prefabrike sistemleri sınıflandırılması, iskelet, panel ve hücre sistemler hakkında genel bilgiler verilmiştir. Dördüncü bölümde, deprem etkisi ve depreme dayanıklı yapıların tanımı üzerinde durulmuştur. Prefabrike sistemlerde kullanılan birleşim şekilleri olan mafsallı birleşim ve moment aktarıcı birleşimlerin deprem etkisi altında davranışları yapılan deneyler sunularak belirtilmiştir. Beşinci bölümde yaşadığımız 17 Ağustos 1999 depreminde prefabrike yapıların sergiledikleri davranışlar irdelenmiştir. Endüstri yapılarının yoğun olduğu bu bölgede ön üretimli yapı hasarları üzerinde durulmuş ve yapılan yanlış uygulamalar uzmanların yorumlarıyla sunulmuştur. Deprem bölgesinde yapılan incelemeler sonucu yapılan değerlendirmeler prefabrike sistemin gelişimi için bir ışık tutacaktır. Sonuç olarak, prefabrike sistemin yoğun olarak kullanılması kaliteli, süratli ve ekonomik yapılatın inşaa edilmesini sağlayacaktır. Prefabrike sistemin deprem etkisi altında başarılı bir performans gösterebilmesi için yapılacaklar belirlenmiştir. Başarıya ulaşabilmek için yönetmeliklere uyulması en önemli koşuldur. vııı
Özet (Çeviri)
THE BEHAVIOUR OF PREFABRICATION SYSTEM FOR ENDUSTRY BUILDINGS TO THE EARTQUAKE AND SOLUTION SUGGESTIONS SUMMARY In this thesis, prefabricated system has been examined to the effects of earthquake. In public opinion, there has been a general idea that the prefabrication systems are not reliable enough. In this study the investigation has been developed so that it has been decrease this negative aspects of system. In the first section, the large summary of the thesis has been done, in the second section, building construction systems that are used in Turkey have been classified. Traditional system and developed traditional system is much more used in Turkey comparing to prefabricated systems. The prefabricated construction technologies that is one of the new construction technologies have been used in solution of the housing shortage. Also, in this part the advantages and disadvantages have been indicated and examined. The prefabrication system has been defined briefly in the third section. The classification of prefabrication system has been given in this part. In the following section, the effect of seismic wave to prefabricated systems has been indicated. The connection joints has been classified as follows:. Pin connections. Moment transferring connections The connection joints have been examined in seismic region after August 17, 1999 Earthquake. Behavior of industrial buildings, common used in seismic region, has been given according to the reports. The principal of the connection joint has been explained. This conclusions could help the development of prefabrication system in Turkey. As a result, industrialization is connected with economic and social development of the country. Preferring prefabrication systems will cause to have more economic and qualified constructions in a short time. Accepted principals according to the searches in seismic regions has been given so that one could have high performance in prefabricated constructions. rx