Siyasi coğrafya açısından Libya
Libya in terms of political geography
- Tez No: 792150
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ERTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Geography, Political Science, International Relations
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Akdeniz Uygarlıkları Araştırma Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Akdeniz Havzası Coğrafyası Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Geçmişten günümüze birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olan Libya, konumu itibariyle oldukça stratejik bir noktada yer almaktadır. Akdeniz'i kullanan gemilere karşı yağma faaliyetleri yürüten İspanyol korsanlara karşı Osmanlı idaresi tarafından sefer düzenlenmiş ve 1551 yılında bu topraklar Osmanlı egemenliğine girmiştir. Uzun bir Osmanlı egemenliği döneminden sonra ülke İtalyanlar tarafından işgal edilmiştir. İtalyanlardan sonra 1951 yılında Birleşmiş Milletler kararı ile bağımsız olarak Libya devleti kurulmuştur. Yeni kurulan ülkenin ilk devlet başkanı Kral İdris olmuştur. Bu dönemde Libya'da ilk petrol keşfedilmiş ve çıkarılmaya başlanmıştır. Petrolün çıkarılmasıyla birlikte Libya'ya olan ilgi daha da artmıştır. Petrolden elde edilen gelirler ile ülkede birçok iskân faaliyeti gerçekleştirilmiştir. 1969 yılında Kral İdris kansız bir darbe ile tahttan indirilmiş ve yerine darbeyi gerçekleştiren Muammer Kaddafi geçmiştir. Kaddafi döneminde petrol üretimi ve gelirleri artmaya devam etmiştir. Ancak elde edilen gelirler halka tam olarak yansıtılmamış, bunun yerine Kaddafi başta Suriye olmak üzere diğer devletlerle birleşmek için birçok girişimde bulunmuş ve büyük miktarlarda para harcamıştır. Batılı ülkelerin Arap Baharı olarak adlandırdığı ve Tunus, Mısır ve Suriye gibi birçok ülkede yönetimlerin değişmesine yol açan olaylar 2011 yılında Libya'ya da sıçramış ve Muammer Kaddafi rejimi iktidardan indirilmiştir. Diğer devletlerdeki olaylar genellikle ekonomik odaklı iken Libya'daki olayların nedeni ülkenin yer altı zenginlikleri olarak değerlendirilmektedir. Ülkedeki olaylar sadece hükümeti devirmekle kalmamış, aynı zamanda ülkeyi bir iç savaşın içine sürüklemiştir. Yaşanan olaylar nedeniyle ülkenin en büyük gelir kaynağı olan petrol ve doğal gaz üretimi durma noktasına gelmiş ve halk büyük ekonomik sıkıntılar çekmeye başlamıştır. Bugüne kadar ülke yönetiminde söz sahibi olan kabileler hem iç hem de dış etkenler nedeniyle birbirleriyle mücadele etmişlerdir. Olayların başlamasının ardından daha önce Libya ordusunda görev yapmış ve ABD'ye sığınmış olan eski general Hafter, ülke yönetimini ele geçirmeye çalışmış ancak başarısız olmuştur. Hafter'ı destekleyen ülkelere baktığımızda Birleşik Arap Emirlikleri, Mısır, Fransa ve Rusya başı çekmektedir. Diğer tarafta ise ülkenin resmi temsilcisi olan ve Birleşmiş Milletler tarafından tanınan Ulusal Mutabakat Hükümeti yer almaktadır. Ülke içindeki bu iki grup iktidar mücadelesi vermeye devam etmektedir. Ülkenin resmi temsilcisi Ulusal Mutabakat Hükümeti, Türkiye ve Katar tarafından desteklenmektedir. Bu çalışmada bir Akdeniz ülkesi olan Libya'nın jeopolitik ve jeostratejik önemini ortaya çıkarmak hedeflenmiştir. Bu tez çalışmasında daha çok kaynak tarama yöntemi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Libya, which has hosted many civilizations from past to present, is located at a very strategic point due to its location. An expedition was organized by the Ottoman administration against the Spanish pirates who carried out plundering activities against the ships using the Mediterranean and these lands came under Ottoman rule in 1551. After a long period of Ottoman rule, the country was occupied by the Italians. After the Italians, the state of Libya was established independently with the decision of the United Nations in 1951. The first head of state of the newly established country was King Idris. During this period, the first oil was discovered and started to be extracted in Libya. With the extraction of oil, interest in Libya has increased even more. Many settlement activities were carried out in the country with the revenues obtained from oil. In 1969, King Idris was dethroned in a bloodless coup and replaced by Muammar Gaddafi, who carried out the coup. Oil production and revenues continued to increase during the Gaddafi era. However, the revenues obtained were not fully reflected to the people; instead, Gaddafi made many attempts to unite with other states, especially Syria, and spent large amounts of money. The so-called Arab Spring, which led to the change of governments in many countries such as Tunisia, Egypt and Syria, spread to Libya in 2011 and the Muammar Gaddafi regime was ousted from power. While the events in other states were generally economically oriented, the cause of the events in Libya is considered to be the country's underground riches. The events in the country not only toppled the government but also dragged the country into a civil war. Due to the events, oil and natural gas production, the country's biggest source of income, came to a standstill and the people started to suffer great economic hardship. The tribes, which had a say in the governance of the country until today, fought each other due to both internal and external factors. After the start of the events, Haftar, a former general who had previously served in the Libyan army and sought refuge in the US, tried to take over the country but failed. When we look at the countries supporting Haftar, the United Arab Emirates, Egypt, France and Russia lead the way. On the other side is the Government of National Accord, the official representative of the country and recognized by the United Nations. These two groups within the country continue their struggle for power. The Government of National Accord, the official representative of the country, is supported by Turkey and Qatar. This study aims to reveal the geopolitical and geostrategic importance of Libya, a Mediterranean country. This thesis mainly utilizes the literature review method.