Çiftliks, landowners and rural producers: Class relations in the Balkans (18th-19th centuries)
Çiftlikler, toprak sahipleri ve kırsal üreticiler: Balkanlarda sınıf ilişkileri (18.-19. yüzyıllar)
- Tez No: 792160
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET YÜCEL TERZİBAŞOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 468
Özet
Bu tez çalışması, çiftlik üretimi ve eşitsizlik temaları üzerinden Manastır, İştip ve Pirlepe kazalarına odaklanarak Osmanlı Balkanlarındaki tarımsal yapıyı incelemektedir. Analiz çiftlik meselesini 19. yüzyılda Osmanlı Balkanlarındaki kırsal sınıf yapısı ve emek ilişkileri çerçevesine yerleştirerek toprak sahipleri ve kırsal bölge sakinleri arasındaki mülkiyet ve emek ilişkilerine odaklanmaktadır. Mevcut çalışmada yararlanılan temel kaynaklar, incelenen bölgelerin gelir kayıtlarını ihtiva eden temettuat defterleridir. Bu kaynaklardan elde edilen geniş çaplı veri setinin analizi GIS analizi araçları ile birleştirilerek geniş bir coğrafi alanda yerleşim ve üretim biçimlerindeki çeşitlilik ve çiftlik üretiminin tarımsal ekonomi içindeki ağırlığı gösterilmektedir. Tez çalışması, farklı nitelikteki tarihsel kaynakları mevcut çalışmaya dahil ederek köylü hareketliliği üzerindeki sınırlamalar, tarımsal üreticilere angarya emek dayatılması, köylü yoksulluğu ve borçluluğu, köylü toprağına el koyma ve köylerin çiftliklere dönüştürülmesi gibi kırsal yapılar ve tarımsal dinamiklerle bağlantılı olan birçok meseleye de değinmektedir. Bu tez genel hatlarıyla 18. yüzyıl sonundan 20. yüzyıl başlarına kadar olan dönemde Osmanlı Balkanlarında tarımsal ekonominin organizasyonu ve kırsal toplumun sınıf yapısını mümkün olduğunca farklı veçhelerden tasvir etmek üzere farklı nitelikteki tarihsel kaynakları bir araya getirerek Manastır, İştip ve Pirlepe kazaları üzerine odaklanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This dissertation examines the rural society of the Ottoman Balkans, focusing on the districts of Manastır, İştip, and Pirlepe through the central themes of çiftlik production and inequality. The analysis mainly focuses on the property and labor relations between landowners and rural inhabitants by positing the çiftlik question in the broader framework of rural class structure and labor relations in the Ottoman Balkans in the 19th century. The main sources utilized in this study consist of income survey registers (“Temettuat Defterleri”) of the districts under study. The analysis of the large-scale dataset obtained from these sources is combined with GIS analysis to demonstrate the diversity of settlement and production forms in a large geographical area. The thesis also touches upon several issues related to the rural structure and agrarian dynamics, including restriction of peasant mobility, imposition of corvee on agricultural producers, peasant poverty and indebtedness, appropriation of peasant land, and the turning of villages into çiftliks through incorporation into the study a variety of historical documents. In general, this dissertation combines different sources in order to portray the organization of the agricultural economy and the structure of the rural society of the Ottoman Balkans from the late 18th to the early 20th century from as many angles as possible by focusing on a selection of three districts -Manastır, İştip, and Pirlepe.