Beylikdüzü'nün kentsel rejimi: Konut üretim süreçleri ve yerel siyasetin dinamikleri
The urban regime of Beylikdüzü: Housing production processes and the dynamics of urban politics
  1. Tez No: 819187
  2. Yazar: BERKAN ÇALIŞKAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OSMAN SAVAŞKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yerel Yönetimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yerel Yönetimler ve Kent Politikaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 204
Özet
Bu araştırma kentsel gelişim süreçlerini ve belediyeleşme deneyimlerini eş zamanlı olarak yaşayan bir mekânda, yerel siyasete dahil olabilen aktörlerin karşılıklı ilişkilerini, müzakerelerini, siyasa alanı oluşturma becerilerini incelemektedir. Beylikdüzü'nde yapılan bu araştırma, konut üretim biçiminin yerel siyaset formu üzerinde etkili olduğu düşüncesine dayanmakta, yerel aktörlerinin bir kentsel koalisyon etrafında bir araya geldiğine ve taraflarının özgün kaynaklarını koalisyonun devamlılığını sağlayıcı bir tutumla gündeme dahil ettiğini göstermektedir. Kavramsal çerçevesini kentsel rejim analizinden alan çalışmanın, rejimin koşullarının sağlandığı düşünülen Beylikdüzü sahasında ampirik bir çalışma ile analiz edilebilmesi, sahanın kentsel-siyasal gelişim sürecinde pek çok aktörün konut üretim süreçlerinde koalisyon temelinde ortaklık kurduğu ve bunu uzun erimli tutabildiği tespitine dayanmaktadır. Ortaklarını yeni kurulmuş bir belediyenin, hukuki düzenlemelerin sağladığı avantajlar ile işlev kazanan konut kooperatiflerinin, piyasa temsilcileri olarak müteahhitlerin, arazi mülkiyetine sahip geniş bir mübadil çevresinin oluşturduğu bu koalisyonun aktörleri, kaynaklarını rejimin muntazam bir şekilde çalışması için bir araya getirmektedir. Bu koalisyon yerel seçim süreçlerinden etkilenmemekte ve gerektiğinde aktörlerin de kendini dönüştürmesiyle sürdürülebilir kılmaktadır. Ayrıca kent çeperinde bir köy olarak tarımsal faaliyetler yürütülen ve geniş çiftlik arazilerinin bulunduğu bir yer olan Beylikdüzü'nde 1980'li yıllardan itibaren oluşturulan rejimin mekânsal ve siyasal organizasyonu üzerinde etkili olan yerel üstü kurumların hukuki düzenlemelerinden nasıl etkilendiği, bu kurumlarının kentsel koalisyon için gerekli meşruiyeti ne ölçüde sağladığı, yereldeki aktörlerin hareket alanlarına olan etkisi ve ortaya çıkardığı formel-enformel ilişkileri bağlamında ele alınacaktır. Bu araştırmada tarihsel süreçte kentsel rejimin bizzat aktörleri olan kişilerle görüşülmüş ve tümü belediye başkanları, meclis üyeleri, arazi sahipleri, kooperatif yöneticileri olmak üzere toplamda 42 kişiyle derinlemesine mülakat yapılmıştır. Saha çalışmasının yanında zamanın ruhunu da yansıtmak amacıyla araştırma içeriği görsel ve yazılı basın yayın materyalleri ile desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research examines the mutual relationships, negotiations, and political arena-building skills of actors who can participate in local politics while simultaneously experiencing urban development processes and municipalization experiences in a shared space. This study, conducted in Beylikdüzü, is based on the idea that the form of housing production influences the local political landscape. It demonstrates that local actors come together around an urban coalition and include their unique resources in the coalition's agenda to ensure its continuity. The conceptual framework of the study is grounded in urban regime analysis, and it can be empirically analyzed in the Beylikdüzü area where the conditions for the regime are considered to be met. This is based on the observation that in the urban-political development process of the area, many actors establish partnerships based on a housing production process coalition and can sustain it in the long term. The actors of this coalition, including newly established municipalities, housing cooperatives benefiting from legal regulations, market representatives as developers, and a wide circle of landowners, gather their resources to ensure the smooth functioning of the regime. This coalition remains unaffected by local election processes and can be sustained by actors transforming themselves when necessary. Furthermore, in Beylikdüzü, which serves as a village with agricultural activities and extensive farmland on the city's outskirts, the study explores how local supralocal institutions, which have been effective in the spatial and political organization of the regime established since the 1980s, are influenced by legal regulations. It assesses to what extent these institutions provide the legitimacy necessary for the urban coalition, their impact on the maneuvering space of local actors, and the formal-informal relationships they create. In this research, individuals who have been key actors in the urban regime throughout the historical process were interviewed. In-depth interviews were conducted with a total of 42 individuals, including mayors, council members, landowners, and cooperative managers. In addition to fieldwork, the research content is supported by visual and written media materials to reflect the spirit of the time.