Rasyonel sayılar ve rasyonel sayılarda işlemler konusunda etkinlik temelli öğretim yönteminin 7.sınıf öğrencilerinin akademik başarısına ve tutumuna etkisi
The effect of activity-based teaching method on rational numbers and operations in rational numbers on the academic success and attitude of 7th grade students
- Tez No: 792163
- Danışmanlar: PROF. DR. DEVRİM ÇAKMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 188
Özet
Bu çalışma rasyonel sayılar ve rasyonel sayılarda işlemler konusunun etkinlik temelli öğretim yöntemi kullanılmasının ortaokul 7.sınıf öğrencilerinin akademik başarısına, bilgilerin kalıcılığına ve matematik dersine yönelik tutumlarının incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Bu araştırmada deneysel desenlerden ön test-son test kontrol gruplu yarı deneysel model kullanılmıştır. Araştırma 2021-2022 eğitim öğretim yılında Bartın iline bağlı bir ortaokulda deney grubunda 20, kontrol grubunda 17 öğrenci olmak üzere toplam 7.sınıfta öğrenim gören 37 öğrenci ile yapılmıştır. Araştırmada yer alan öğrencilere çalışmaya başlamadan evvel başarı testi ve tutum ölçeği ön test olarak uygulanmıştır. Başarı testi araştırmacı tarafından geliştirilmiş olup tutum ölçeğinin ise kullanım izni alınmıştır. Deney grubunda yer alan öğrencilere 6 hafta boyunca etkinlik temelli öğretim yöntemi ile rasyonel sayılar ve rasyonel sayılarda işlemler konusunun öğretimi gerçekleştirilmiştir. Kontrol grubunda yer alan öğrencilerde geleneksel anlatım yöntemi ile rasyonel sayılar ve rasyonel sayılarda işlemler konusu işlenmiştir. 6 hafta sonunda başarı testi ve tutum ölçeği son test olarak her iki gruba da uygulanmıştır. Son testin uygulanmasından 10 hafta sonra başarı testi kalıcılık testi olarak deney ve kontrol grubuna uygulanmıştır. Elde edilen veriler SPSS paket programı yardımıyla analiz edilmiştir. Etkinlik temelli öğretim yönteminin öğrenci başarısına etkisinin incelenmesi amacıyla başarı testinden elde edilen veriler ile matematiksel tutumlarındaki değişimlerin incelenmesi amacıyla tutum ölçeğinden elde edilen veriler incelenmiştir. Verilerin analizi sonucunda deney ve kontrol grubunun son test başarı puanları arasında deney grubu lehine istatistiksel açıdan anlamlı bir fark olduğu görülmüştür. Ayrıca etkinlik temelli öğretim yöntemi kullanılarak ders işlenen deney grubunda kalıcılığın daha fazla olduğu saptanmıştır. Araştırma sonuçlarına göre derslerin etkinlik temelli öğretim yöntemiyle işlenmesi öğrencilerin derse karşı olumlu bir bakış açısı kazandırdığı, öğrencilerin matematik dersine yönelik tutumlarında olumlu yönde artış olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study examined the academic achievement, knowledge retention, and attitudes toward mathematics courses of middle school 7th-grade students by using an activity-based teaching method on rational numbers and operations in rational numbers. This study used a quasi-experimental model with a pretest-posttest control group. The research was conducted with 37 7th-grade students, 20 in the experimental group and 17 in the control group, in a secondary school in Bartın province in the 2021-2022 academic year. Before starting the study, an achievement test and an attitude scale were administered to the students as a pre-test. The researcher developed the achievement test, and permission to use the attitude scale was obtained. The students in the experimental group were taught the subject of rational numbers and operations on rational numbers with the activity-based teaching method for six weeks. The students in the control group were taught the subject of rational numbers and operations on rational numbers with the traditional lecture method. At the end of 6 weeks, the achievement test and attitude scale were applied to both groups as a post-test. Ten weeks after the post-test, the achievement test was applied to the experimental and control groups as a retention test. The data obtained were analyzed with the help of the SPSS package program. The data obtained from the achievement test were analyzed to examine the effect of the game and activity-based teaching method on student achievement, and the data obtained from the attitude scale were analyzed to examine the changes in mathematical attitudes. As a result of the data analysis, it was seen that there was a statistically significant difference between the post-test achievement scores of the experimental and control groups in favor of the experimental group. In addition, it was determined that retention was higher in the experimental group, which was taught using the activity-based teaching method. According to the research results, it was determined that teaching the lessons with the activity-based teaching method gave the students a positive perspective toward the course, and there was a positive increase in the students' attitudes toward the mathematics course.