Obezlerde gece yeme sendromunun değerlendirilmesi
Evaluation of night eating syndrome in obese individuals
- Tez No: 792179
- Danışmanlar: PROF. DR. SEÇİL ARICA, UZMAN FEYZANUR ERDEM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Amaç: Bu çalışmada BKİ≥30 olan obez bireylerde gece yeme sendromu (GYS) sıklığının değerlendirilmesi ve GYS ile ilişkili faktörlerin belirlenmesi amaçlanmaktadır. Gereç ve Yöntem: İstanbul Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu Şehir Hastanesi Obezite Polikliniği'ne başvuran 18 yaş üzeri, beden kitle indeksi (BKİ) 30 kg/m² ve üzeri olan, DM olmayan obez hastalar telefonla aranarak veya yüz yüze görüşme yöntemiyle hastaların çalışmaya katılmaya gönüllü olduğuna dair onam formu alındıktan sonra katılımcıların sosyodemografik özelliklerini değerlendiren anket formu ve Allison ve arkadaşları tarafından geliştirilen 14 sorudan oluşan gece yeme sendromu tarama anketi de kullanılarak obez bireylerde gece yeme durumları sorgulanmıştır. Bulgular: Çalışmaya toplam 159 katılımcı dahil edilmiş ve GYS sıklığı 32.1 (%51) olarak saptanmıştır. GYS sıklığı obez grubunda (%21,1), morbid obez grubunda ise 46,4 (%32) olarak saptanmıştır. (p=0,001).
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, it is aimed to evaluate the prevalence of night eating syndrome (NES) in obese individuals with BMI ≥30 and to determine the factors associated with NES. Materials and methods: A questionnaire form evaluating the sociodemographic characteristics of the participants, after receiving the consent form stating that the patients volunteered to participate in the study, by calling the obese patients over the age of 18, with a body mass index (BMI) of 30 kg/m² and above, and without DM, who applied to the Istanbul Prof. Dr. Cemil Tascioglu City Hospital Obesity Outpatient Clinic by telephone or face-to-face interview method. Night eating syndrome screening questionnaire consisting of 14 questions developed by Allison et al. was used to question the night eating status of obese individuals. Results: A total of 159 participants were included in the study and the frequency of NES was found to be 51 (32.1%). The frequency of NES was found to be 21.1% in the obese group and 32 (46.4%) in the morbidly obese group (p=0.001).