Medial malleol fiksasyonunda biyoemilebilir magnezyum vida kullanımı orta dönem sonuçları
The MİD-TERM clinical and radiological results of medial malleolar fixation with bioabsorbable magnesium screws
  1. Tez No: 792178
  2. Yazar: TOLGA KİRTİŞ
  3. Danışmanlar: UZMAN ÖMER FARUK EĞERCİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Uluslararası Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu retrospektif çalışma, biyoemilebilir magnezyum vidalarla medial malleol fiksasyonunun orta dönem klinik ve radyolojik sonuçlarını araştırmayı amaçlamaktadır. Materyal yöntemler: 2015-2020 yılları arasında magnezyum biyoemilebilir kompresyon vidaları kullanılarak kırık veya osteotomi için medial malleol fiksasyonu yapılan 44 hasta retrospektif olarak incelendi. Medial malleol osteotomisi, talus osteokondral lezyonların kıkırdak restoratif işlemleri için kullanıldı ve tüm hastalara biplanar chevron osteotomisi yapıldı. Klinik Sonuçlar: Son takip sırasında Amerikan Ortopedik Ayak ve Ayak Bileği Derneği (AOFAS) ölçeği kullanılarak değerlendirildi. Kemik iyileşmesi, redüksiyon kaybı, gaz oluşumu, implant başarısızlığı ve korozyon seri radyografiler ile incelendi. Tüm komplikasyonlar belgelenip raporlandı. Sonuçlar: Hastalar ortalama 61,3±20,2 ay (27-94 aralığı) takip edildi. Son klinik takipte ortalama AOFAS skoru 91,6±10,3 puan (52-100 aralığı) idi. Medial Malleol Osteotomi vakalarında postoperatif AOFAS skoru, preoperatif skorlarla karşılaştırıldığında anlamlı derecede iyileşti (p: 0,001, sırasıyla 46,4±15,0 ve 89,1±11,2). Son radyografik muayene, 36 hastada ayak bileği osteoartriti belirtisi olmadığını (Grade 0) ve sekizinde Grade I ayak bileği osteoartriti olduğunu gösterdi. Yalnızca bir hastada kaynama oluştu ve titanyum vidalarla revize edildi. Bir başka hastada erken vida kırılması oldu ancak müdahale olmadan iyileşti. Sonuçlar: Bu, güncel literatürde Mg biyoemilebilir vidaların orta dönem sonuçlarını bildiren ilk çalışmadır. Bu çalışmadaki bulgular, Magnezyum biyoemilebilir vida fiksasyonunun, yüksek bir kaynama oranı ve düşük bir komplikasyon oranı ile medial malleol kırık veya osteotomi fiksasyonu için iyi bir alternatif olabileceğini göstermektedir. Ayrıca, implantın çıkarılma ihtiyacını ortadan kaldırır.
Özet (Çeviri)
Purpose: This retrospective study aimed to investigate the mid-term clinical and radiological results of medial malleolar fixation with bioabsorbable magnesium screws. Materials methods: 44 patients who underwent a medial malleolar fixation for either fracture or osteotomy with magnesium bioabsorbable compression screws between 2015-2020 were retrospectively reviewed. Medial malleolar osteotomy was used for cartilage restorative procedures of talus osteochondral lesions, and biplanar chevron osteotomy was performed in all of them. Clinical results were evaluated using the American Orthopedic Foot and Ankle Society (AOFAS) scale during the final followup. Bone healing, loss of reduction, gas formation, implant failure, and resorption were examined through serial radiographs. All complications were also documented and reported. Results: Patients were followed with a mean of 61.3±20.2 months (range 27-94). The mean AOFAS score at the final clinical follow-up was 91.6±10.3 points (range 52- 100). The postoperative AOFAS score significantly improved in MMO cases compared to preoperative scores (p:0.001, 46.4±15.0, and 89.1±11.2, respectively). The final radiographic examination showed no signs of ankle osteoarthritis in 36 patients (Grade 0) and Grade I ankle osteoarthritis in eight. Only one patient had a nonunion and was revised with titanium screws. Another patient had early screw breakage but recovered without intervention. Conclusions: This is the first study that reports the mid-term results of Mg bioabsorbable screws in the current literature. The findings in the present study indicate that Mg bioabsorbable screw fixation might be a good alternative for medial malleolar fracture or osteotomy fixation with a high rate of union and low rate of complications. Besides, it eliminates the need for implant removal.