Pediatrik kardiovasküler cerrahi sonrası hidrokortizon tedavisi uygulanan ve uygulanmayan hastaların tiroid fonksiyonlarının karşılaştırılması
Comparison of thyroid functions of patients WHO was treated and not treated with hydrocortisone after pediatric cardiovascular surgery
  1. Tez No: 792180
  2. Yazar: ELİF EZGİ HACCACOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TALİHA ÖNER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Kardiyopulmoner bypass kullanılarak açık kalp cerrahisi yapılan ve primer tiroid hastalığı olmayan pediatrik konjeninal kalp hastalarında serum tiroid hormonları postoperatif düşük bulunur. Bu tabloya hasta ötiroid sendromu denilmektedir (SES). Hasta ötiroid sendromunda tiroid hormonlarındaki bu düşüşün postoperatif sonuçlara olumsuz etkisi olabilmektedir. SBÜ Ümraniye Eğitim Ve Araştırma Hastanesi Çocuk Kardiyoloji ve Çocuk Kalp ve Damar Cerrahisi klinikleri tarafından takip ve tedavi edilen 53 (31 erkek, 22 kız) konjenital kalp hastalığı tanısı almış hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Yaşı 18'den büyük olanlar çalışmaya dahil edilmemiştir. Olgular operasyon sırasında KPB yapılan ve yapılmayan olmak üzere iki gruba ayrılmıştır. Tüm Olguların %68'ine (n=36) KPB yapılmıştır. Hastaların operasyon sonrası ilk 24 saat içinde ve ilk 1 hafta içinde herhangi bir zamanda plazma tiroid stimülan hormon (TSH) ve serbest tiroksin (TT4) düzeyleri ölçülmüştür. ST4 düzeyi fizyolojik değerin altında saptanan hastalara levotiroksin tedavisi verilmiştir. Ameliyat öncesi tiroid hormon düzeylerinde anlamlı fark bulunmamıştır. KPB yapılan olgularda yapılmayanlara göre postoperatif TSH düzeyinde anlamlı düşüş görülmüştür. KPB yapılma durumuna göre hastaların sT4 düzeyinde anlamlı fark görülmemiştir. ST4 ve TSH düzeyi düşüklüğü ile mekanik ventilasyon süresi, yoğun bakımda kalış süresi ve inotrop alma sürelerinin daha uzun olduğu anlaşılmıştır. Operasyon sonrası ilk 24 saat içinde TSH ve St4 düzeyi ile post operatif sonuçlar arasında ters bir ilişki saptanırken levotiroksin tedavisi verilen hastaların prognozunda anlamlı bir düzelme saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
. In pediatric congenital heart patients who underwent open-heart surgery using cardiopulmonary bypass (CPB) and did not have primary thyroid disease, serum thyroid hormone levels are found to be low postoperatively. This condition is referred to as the euthyroid sick syndrome (ESS). The decrease in thyroid hormones in ESS can have a negative impact on postoperative outcomes. Fifty-three patients (31 males, 22 females) diagnosed with congenital heart disease and followed and treated by the Pediatric Cardiology and Pediatric Cardiac and Vascular Surgery clinics at SBÜ Ümraniye Training and Research Hospital were included in the study. Patients over the age of 18 were not included in the study. The cases were divided into two groups: those who underwent CPB and those who did not. CPB was performed in 68% (n=36) of all cases. Plasma thyroid-stimulating hormone (TSH) and free thyroxine (TT4) levels were measured within the first 24 hours and the first week after surgery at any time. Patients with TT4 levels below the physiological range were treated with levothyroxine. There was no significant difference in thyroid hormone levels before surgery. A significant decrease in postoperative TSH levels was observed in patients who underwent CPB compared to those who did not. There was no significant difference in sT4 levels based on whether CPB was performed. It was found that patients with low ST4 and TSH levels had longer mechanical ventilation duration, longer stay in the intensive care unit, and longer duration of inotropic support. While a reverse relationship was found between TSH and ST4 levels within the first 24 hours after surgery and postoperative outcomes, no significant improvement was observed in the prognosis of patients receiving levothyroxine treatment.