The effect of oxytocin on spem longevity in vitro
Oksitosinin sperm hareketliliginin devam süresine ın vıtro etkisi
- Tez No: 792218
- Danışmanlar: DR. J. S. M. HUTCHINSON
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1995
- Dil: İngilizce
- Üniversite: University of Aberdeen
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hayvan Yetiştirme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 37
Özet
Bu çalışmanın amacı 5 IU oksitosinin 18°C de syreltme bafırı içerisinde tutulan domuz spermlerinin hareketli olma süresine etkisinı çalışmaktı. Oksitason deneyin başında (zaman 0) veyat deneyin 19. saatında eklendi. Sperm viabilitesi; toplam motilite (ileri hareket eden ve kımıldayan), morfolojik anormallikler (baş, orta kısım ve kuyruk anormallikleri) ve akrozomal integrasyona (normal, zarar görmüş ve ayrılmış akrozom) bakılarak analiz edildi. Oksitsin eklenen gruptaki spermlerin hareketli kalma süresi istatistiksel bakımdan önemli seviyede faarklı değildi (P>0.05). 18°C'deki syreltme bafırı içerisinde tutulan spermlere 5 IU oksitosin eklenmesinin ileri harket eden sperm oranlarına etkisi olmadı. Hem motilite hem de ileri motilite 19 saatte 5 IU oksitosin eklenmesi sonucu etkilenmedi (P>0.05). İleri motilitede ve total motilitede sırayla %6 ve %15 azalma için geçen ortala süreler 19. saatte 5IU/ml oksitosin ve salina eklenen gruplar arasında farklı değildi. 5 IU oksitosinin deneyin başında ve deneyin 19. saatında, 18°C de, eklenmesi sperm morfolojisi üzerine herhangi bir etki yapmadı. Bu çalışmada oksitosinin 18°C'de tutulan domuz spermlerinin herketli kalma süresinini uzatmadaki etkisi test edildi. Uygulanan oksitosin dozu (5 IU/ml) sperm motilitesine sadece marjinal etki yaptı.
Özet (Çeviri)
The aim of this experimet was to study the effect of adding 5 IU oxytocin on the prolongevity of motility of boar sperm kept at 18°C in dluent. Oxytocin was added either at the start (time 0) or at 19 hours. Viability of sperm was assessed by axamining total motility (forward plus wrigling movement), morhological abnomalities (head, mid-piece and tail) and acrosomal integrity (normal, damaged and lost). The extended motility displayed by the oxytocin treated goup was not statistically significant (P>0.05).There was no effect of adding 5 IU/ml oxytocin on the percentage of forward moving sperm when kept at 18°C in dluent. Neither motility or forward motility was affected by oxytocin teratment at 19 hours of the experiment (P>0.05). The mean time taken for 6% and 15% decrease in forward and total motility of 5IU/ml oxytocin and saline treated groups after the addition at 19 hours were not statistically significant. Addition of 5 IU oxytocin at the beginning (time 0) or at 19 hours, at 18°C, has no effect on sperm morphology. In this present work, oxytocin was tested for its ability to prolong boar sperm motility maintained at 18°C. The dosage tested (5 IU/ml) showed only a marginal improvement in sperm motility.