Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Türk Kültürü ve Hacı Bektaş-ı Veli Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi Kütüphanesi B93 Numarada Kayıtlı Cönk'ün Transkripsiyonu ve Tahlili
- Tez No: 792219
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHMUD ESAD ERKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Alevi Bektaşi Kültürü Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Alevi Bektaşi Kültürü Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 396
Özet
Bu çalışma; Giriş, Transkiripsiyonu Yapılan Ana Metin, Metinlerin Şekil ve Muhteva Yönünden İncelenmesi ve Sonuç bölümlerinden oluşmaktadır. Bu başlıklar ana bölümleri oluştururken alt başlıklarda incelediğimiz cönkün bizlere intikalini sağlayan ailenin bağlı bulunduğu Şeyh Şâzeli Ocağı ile ilgili bilgilere yer verilmiştir. Arap alfabesi ile yazılmış olan cönkün Latin alfabesine çevrilmiş bölümü anlatıldıktan sonra, cönkün manzum ve mensur bölümleri şekil ve muhteva yönünden incelenmiştir. Şiirler, Türk Halk Edebiyatı şiir inceleme yöntemi esas alınarak şekil yönünden incelenmiştir. Muhteva yönünden inceleme ise Alevi-Bektaşi dinî-tasavvufi ögeleri ve diğer dinî-tasavvufi ögeler başta olmak üzere diğer alt başlıklarda incelenerek tasnif edilmiştir. Metinlerin Alevi-Bektaşi düşünce, bilgi ve inanış sistemi hakkında teyit edici bilgilere yer verdiği söylenebilir. Cönkün içerisinde yer alan şiirlerin şairleri tablo halinde gösterilerek uygun bulunanlar hakkında detaylı bilgiler verilme yoluna gidilmiştir. Çalışmanın son bölümlerinde On İki İmamlar'ın silsilesi ile ilgili bilgilere ve sonuç bölümüne yer verilmiştir. Alevi-Bektaşi düşüncesi, kültürü, edebiyatı, tasavvufi ögeleri vb. konuları ihtiva eden kapsamlı bir çalışma meydana getirilerek bu alanda yapılacak araştırmalara bir kaynak oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
This work; It consists of Introduction, Transcribed Main Text, Analysis of Texts in Terms of Form and Content, and Conclusion. While these titles are creating the main sections, information about the Şeyh Şâzeli Quarry, to which the family that provided the transfer of the conk, which we examined under the sub-titles, is connected, is given. After explaining the part of the cönk, which was written in the Arabic alphabet, which was translated into the Latin alphabet, the verse and prose parts of the cönk were examined in terms of form and content. The poems were examined in terms of form based on the Turkish Folk Literature poetry analysis method. In terms of content, the analysis has been classified and classified under other sub-headings, mainly Alevi-Bektashi religious-mystical elements and other religious-mystical elements. It can be said that the texts contain confirming information about the Alevi-Bektashi thought, knowledge and belief system. The poets of the poems in the Cönkün were shown in the table and detailed information was given about the ones found suitable. In the last parts of the study, information about the succession of the Twelve Imams and the conclusion part are given. Alevi-Bektashi thought, culture, literature, mystical elements etc. A comprehensive study covering the subjects has been created and a source has been created for the researches to be done in this field.