Consumers perception of second-hand products online platforms and a research about the customer expectations
El ürün online platformlara ilişkin tüketici algıları ve müşteri beklentileri üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 792226
  2. Yazar: MELİSA YILDIZ
  3. Danışmanlar: Dr. KAZIM SELÇUK TUZCUOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu çalışma, farklı faktörlerin müşterinin algılanan değeri üzerindeki etkisini ve bunun çevrimiçi kullanılan ürünleri satın alma niyetlerini nasıl etkilediğini aydınlatmak için yapılmıştır. Kavramsal modelin ilişkili değişkenler arasındaki tahmin edilen korelasyonları, çevrimiçi bir anket yoluyla teste tabi tutuldu. Toplamda 514 geçerli yanıt toplandı. Önerilen modelin psikometrik özellikleri değerlendirilmiş ve hipotezleri incelemek için çoklu regresyon teknikleri kullanılmıştır. Sonuçlar, algılanan değer üzerinde olumsuz etkiye sahip olan risk değeri dışında, ekonomik, psikolojik ve sosyal faktörleri içeren tüm faktörlerin algılanan değer üzerinde olumlu bir etkiye sahip olduğunu göstermektedir. Ayrıca algılanan değerin ikinci el ürün alıcılarının satın alma niyeti üzerinde etkili olduğu kanıtlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study is conducted to elucidate the effect of different factors on the customer's perceived value and how that affects the purchase intentions of online used products. The conceptual model's predicted correlations between the associated variables were put to the test via an online survey. In total, 514 valid responses were gathered. The proposed model's psychometric properties were evaluated, and linear regression techniques were used to examine the hypotheses. The results show that all the factors, including economic, psychological, and social factors, have a positive effect on the perceived value, except the risk value, which has a negative influence on the perceived value. Moreover, it is proven that the perceived value has an influence on the purchase intentions of the buyers of second-hand products.