Mn, Al ve Zn katkılı MgB2 süperiletkenlerinin manyetik ve mekanik özelliklerinin incelenmesi
The investigation of the magnetic and mechanical properties of Mn, Al and Zn doped MgB2 superconductors
  1. Tez No: 792235
  2. Yazar: HASAN DURMUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL KOCABAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Bu çalışmada nano boyutta alüminyum, çinko ve mangan katkı elementleri magnezyum borür bileşiğine katkılanarak yapısal, süperiletkenlik ve mekanik özellikleri üzerine etkileri incelendi. Katkı işlemi in-situ ve ex-situ yöntemleri kullanılarak 850 °C de 2 saatlik ısıl işlem sonucunda yapıldı. Alüminyum katkısının magnezyum borür bileşiğinin geçiş sıcaklığını baskıladığı ancak %1 oranındaki katkının kritik akım yoğunluğu değerini yükselttiği bulundu. Aynı zamanda bu katkı oranına ait örneklerin mekanik sertlik değerlerinde de iyileştirme görüldü. Çinko katkısı, magnezyum borürün geçiş sıcaklığı üzerinde bir değişim yaratmadığı ancak kritik akım yoğunluğunun artan çinko katkısıyla geliştirildiği bulundu. Aynı zamanda çinko katkısının malzemenin mekanik sertliğini de sistematik olarak değiştirdiği bulundu. Mangan katkısı ise diğer katkılara oranla yapısal bozulmalara neden olurken manyetik doğası nedeniyle elektron çiftlerinin kırılmasına yol açarak hem geçiş sıcaklığını hem de kritik akım yoğunluğu değerini önemli ölçüde baskıladığı bulundu. Mangan elementinin yarattığı yapısal bozulma mekanik sertlik değerlerinin de azalmasına yol açar. Sentezlenen tüm örneklerin mekanik özelliklerinin incelenmesinde Hays-Kendall modelinin daha uyumlu olduğu bulundu. Katkısız magnezyum borürün nokta tipi çivileme merkezi ile yönetildiği bulundu. Kritik akım yoğunluğunda artış gösteren örneklerin hem nokta hem de üç boyutlu Δκ tipi çivileme merkezinin etkisi altında olduğu bulundu.
Özet (Çeviri)
In this work, nanoscale aluminum, zinc and manganese elements were added to magnesium boride compound and their effects on structural, superconductivity and mechanical properties were investigated. The additive process was carried out after 2 hours of heat treatment at 850 °C using in-situ and ex-situ methods. It was found that the aluminum additive suppressed the transition temperature of the magnesium diboride, but the 1% additive increased the critical current density. At the same time, the mechanical hardness values of the samples belonging to this additive ratio were also improved. It was found that the zinc additive did not cause a change on the transition temperature of magnesium diboride, but the critical current density was improved with increasing zinc doping. It was also found that the zinc additive systematically changed the mechanical hardness of the material. It was found that while manganese additive causes structural deterioration compared to other additives, it significantly suppresses both the transition temperature and the critical current density value by causing electron pair breaking effect due to its magnetic nature. The structural deterioration caused by the manganese element also leads to a decrease in mechanical hardness values. The Hays-Kendall model was found to be more suitable model for the samples. It was found that pure magnesium diboride was managed with a point-type pinning center. It was found that the samples showing increased critical current density were under the influence of both point and three-dimensional Δκ-type pinning centers.