Racism, football, and news media: A critical discourse analysis of the news on football players with a migration background in Germany
Irkçılık, futbol ve haber medyası: Almanya'daki göç geçmişli futbolculara yönelik haberlerin eleştirel söylem analizi
  1. Tez No: 792236
  2. Yazar: MELİS ÖZBEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TİRŞE ERBAYSAL FİLİBELİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinema ve Medya Araştırmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 300
Özet
Bu tez, Alman medyasının Alman futbolundaki göç geçmişli futbolculara yönelik ırkçı söylemleri incelemektedir. Van Dijk'ın ırkçılığa özgü eleştirel söylem analizi yöntemini kullanan bu tez, 2016-2021 yılları arasında Almanya'da farklı siyasi yönelimlere ve mülkiyete sahip beş çevrimiçi gazete ve haber dergilerindeki siyah futbolcular ve Türk-Alman futbolcular özelindeki ırkçı söylemlere ilişkin 1012 haberin kapsamlı bir analizini sunmaktadır. Bu tez, Balibar'ın çağdaş tartışmalar doğrultusunda ırkçılığı milliyet, kültür, etnisite ve dine doğru genişleten ve“ırksız ırkçılık”temel fikrine dayanan“yeni ırkçılık”kavramını ele almıştır. Böylece, açık ve net bir ırkçı söylemin yanı sıra, Alman medyasındaki gizli kavram ve söylemler ortaya çıkarılmış, eleştirel bir bakış açısıyla göç geçmişli futbolculara yönelik haberler incelenerek Alman haber medyasına dair kapsamlı bir ırkçı söylem analizi sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the German media's racist discourse on football players with migration backgrounds in German football. Using Van Dijk's critical discourse analysis method specific to racism, this thesis presents a comprehensive range of research of 1012 news stories from five online newspapers and news magazines with different political orientations and ownerships in Germany on the racist discourse about the black and Turkish-German football players between 2016 and 2021. This thesis employs Balibar's“new racism,”which bases on the core idea of 'racism without race' that expands racism regarding contemporary debates towards nationality, culture, ethnicity, and religion. Thus, besides a clear, explicit racist discourse, hidden concepts and discourses in German media were revealed, and a comprehensive racist discourse analysis of German news media is presented for the selected football players in German football within a critical perspective.