Utilization of roofing shingle waste in warm mix asphalt
Bitümlü çatı örtüsü atıklarının ılık karışım asfaltlarda kullanılması
  1. Tez No: 792260
  2. Yazar: PELİN ÇINGILOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BURAK ŞENGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, İnşaat Mühendisliği, Transportation, Civil Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ulaştırma Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Shingle atığı, hatalı üretim sorunları nedeniyle fazla kullanım olarak veya kullanım ömrünün sonunda meydana gelir. Özellikle shingle malzemelerin bitümde tekrar kullanılması sürdürülebilirlik açısından farklı bir yaklaşımı beraberinde getirmiştir. Bu çalışmada, üretim shingle atık malzemesinin asfalt kaplamada kullanımı araştırılmıştır. Farklı miktarlarda (agreganın ağırlığınca yüzde 1-6) üretim shingle atığı içeren sıcak karışım ve ılık karışım asfalt numunelerinin mekanik özellikleri değerlendirilmiştir. Shingle atığının optimum oranı belirlendikten sonra bitüm içeriği azaltılarak hem bitümün zararlı etkileri hem de üretim maliyeti azaltılır. Asfalt kaplamada bitüm içeriğindeki maksimum azalmanın ve shingle kullanım miktarının belirlenmesinde Marshall Karışım Tasarımı kriterleri kullanılmıştır. Son analiz olarak, belirlenen bitüm içeriği ve shingle atığı ile hazırlanan numuneler üzerinde endirekt çekme testleri yapılmıştır. Sonuç olarak, asfalt karışımında shingle atığının kullanılmasının çevreye ve maliyete fayda sağladığı gibi karışımların Marshall stabilitesini ve Marshall katsayılarını da iyileştirdiği sonucuna varılmıştır
Özet (Çeviri)
Shingle material can appear as an excess usage due to defective production problems or at the end of their service life. Especially the reuse of shingle materials in bitumen has brought a different approach in terms of sustainability. In this study, the utilization of production shingle waste material in asphalt pavement were investigated. Mechanical properties of hot mix and warm mix asphalt samples involving different amount of production shingle waste (1-6 percent by weight of the aggregate) were evaluated. Following the determination of optimum rate of shingle waste bitumen content is reduced to decrease both hazardous effects of bitumen and production cost. Marshall Mix Design criteria was employed on determination of maximum reduction on bitumen content and the amount of shingle utilization within the asphalt pavement. As a final analysis, indirect tensile tests were performed on the specimens prepared with determined bitumen content and shingle waste. As a result, it is concluded that, utilization of waste shingles within the asphalt mixture not only benefits the environment and cost but also improves Marshall stability and Marshall quotient of the mixtures.