Stratejik insan kaynakları yönetiminde performans değerlendirme: Banka çalışanları üzerine bir araştırma
Performance evaluation in strategic human resources management: A research on bank employees
  1. Tez No: 792265
  2. Yazar: SALIM OUDAH ABDULRAHMAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN DAĞLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu araştırmada, stratejik insan kaynakları yönetiminde performans değerlendirme sistemi bankacılık çalışanları örnekleminde incelenmiştir. Çalışmada nicel araştırma yöntemleri kullanılmıştır. Bu doğrultuda çalışmada, anket tekniği ile araştırma verileri toplanmıştır. Ölçüm aracı olarak, 'Çalışan Memnuniyeti Ölçeği' ve 'Yetkinlik Bazlı Performans Değerlendirme Ölçeği' kullanılmıştır. Araştırmaya, 175 kadın ve 235 erkek toplam 410 banka çalışanı gönüllü olarak katılım sağlamıştır. Araştırma verilerinin istatistiksel analizleri sonucunda, banka çalışanlarının çalışma ortamı ve iş doyumuna yönelik memnuniyetleri ile ortaya koydukları iş performansını değerlendirmek üzere uygulanan değerlendirme sisteminin etkinliğine yönelik algılarının olumlu olduğu, banka çalışanlarının çalışan memnuniyeti ve yetkinlik bazlı performans değerlendirme sistemine yönelik algı düzeylerinin demografik özelliklerine göre anlamlı şekilde farklılaştığı ve çalışan memnuniyeti ile yetkinlik bazlı performans değerlendirme ölçek puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı ve pozitif yönlü korelasyon içinde bulunduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, the performance evaluation system in strategic human resources management was examined in the sample of banking employees. Quantitative research methods were used in the study. In this direction, research data were collected with the survey technique in the study.“Employee Satisfaction Scale”and“Competence Based Performance Evaluation Scale”were used as measurement tools. A total of 410 bank employees, 175 women and 235 men, voluntarily participated in the research. As a result of the statistical analysis of the research data, the perceptions of the bank employees regarding the effectiveness of the evaluation system applied to evaluate their satisfaction with the work environment and job satisfaction and their job performance are positive, the perception levels of bank employees towards employee satisfaction and competency-based performance evaluation system differ significantly according to their demographic characteristics, and there is a statistically significant and positive correlation between employee satisfaction and competency-based performance evaluation scale scores.