Nörogirişimsel işlem uygulanan hastalarda sürekli ve aralıklı enteral beslenmenin etkisi ve hemşirelik bakımının değerlendirilmesi
The effect of continuous and intermittent enteral nutrition in patients undergoing neurointerventional procedure and evaluation of nursing care
  1. Tez No: 792267
  2. Yazar: EŞREF İNAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜKKE KARABACAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Beslenme desteği, nörogirişimsel işlem uygulanan hastaların tedavisinin önemli bir parçasıdır. Ancak günümüzde enteral beslenmenin sürekli ya da aralıklı uygulanmasının hasta sonuçlarına etkisi tartışmalı konulardan biri olmaya devam etmektedir. Nörogirişimsel işlem uygulanan hastalar üzerine yapılan çalışmaların bazıları sürekli enteral beslenme yolunu, bazıları aralıklı enteral beslenme yolunu önermekte, bazı çalışmalarda da bu yöntemler arasında hiçbir farklılık olmadığı ortaya konulmaktadır. Çalışmanın amacı nörogirişimsel işlem uygulanan hastalarda sürekli ve aralıklı enteral beslenmenin etkisini belirlemek ve hemşirelik bakımını değerlendirerek bakıma katkı sağlamaktır. Tanımlayıcı türde uygulanan çalışma, en az dört gün boyunca enteral beslenen nörogirişim işlem uygulanan, dahil edilme kriterlerine uygun, kendisi veya yasal vasilerinden izin alınan 180 hasta üzerinde gerçekleştirildi. Hekim tarafından önerilen sürekli besleme (n=90) ve aralıklı besleme (n=90) olmak üzere gruplara ayrıldı. Tüm hastaların literatür incelemesi ile oluşturulan enteral beslenme intoleransı, tüp tıkanması, aspirasyon, bulantı, kusma, diyare, kabızlık, rezidüel volum yüksekliği, abdominal distansiyon, enfeksiyon ve beslenmeye ara verilmesi ile ilgili verileri içeren enteral beslenmeye ilişkin veri toplama formu art arda dört gün ve sosyademografik özelliklere ilişkin veri toplama formu kaydedildi. Gruplar karşılaştırıldığında mekanik etkileri olan tüp tıkanması ve aspirasyon gelişme oranları, gastrointestinal etkileri olan bulantı, kusma, diyare ve kabızlık gelişme oranları, metabolik etkileri olan abdominal distansiyon ve rezidüel volüm yüksekliği gelişme oranları, istatistiksel olarak anlamlı farklılık göstermediği belirlendi (p>0,05). Dört gün boyunca incelenen; sürekli ya da aralıklı enteral beslenme uygulama yöntemlerine ilişkin sonuçların benzer olduğu görüldü. Sonuç olarak her iki beslenme yönteminin kullanılabileceği belirlendi.
Özet (Çeviri)
Nutritional support is an important part of the treatment of patients undergoing neurointerventional procedures. However, the effect of continuous or intermittent enteral nutrition on patient outcomes continues to be one of the controversial issues. Some of the studies on patients undergoing neurointerventional procedures suggest continuous enteral feeding, some suggest intermittent enteral feeding, and some studies show that there is no difference between these methods. The aim of the study is to determine the effect of continuous and intermittent enteral nutrition in patients undergoing neurointerventional procedures and to contribute to care by evaluating nursing care. The descriptive study was conducted on 180 patients who underwent enterally fed neurointervention procedure for at least four days, met the inclusion criteria, and obtained permission from themselves or their legal guardians. They were divided into groups as continuous feeding (n=90) and intermittent feeding (n=90) recommended by the physician. The data collection form on enteral nutrition, which was formed by the literature review of all patients, included data on enteral feeding intolerance, tube occlusion, aspiration, nausea, vomiting, diarrhea, constipation, residual volume, abdominal distention, infection, and interruption of feeding for four consecutive days and on sociodemographic characteristics. The data collection form was saved. When the groups were compared, the rates of tube occlusion and aspiration with mechanical effects on the development rates of nausea, vomiting, diarrhea and constipation with gastrointestinal effects, abdominal distension with metabolic effects and increased residual volume rates did not differ statistically significantly (p>0.05). Examined for four days; It was observed that the results of continuous or intermittent enteral nutrition administration methods were similar. As a result, it was determined that both feeding methods could be used.