Alüminyumun geri dönüşümü
Recycling aluminium
- Tez No: 79227
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ÇİĞDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
ÖZET Bu araştırmanın amacı; enerji tasarrufu ve metal kazanma verimi açısından kullanılmış alüminyum içecek kutuları geri kazanımında teknolojik gelişmeler ve alüminyum endüstrisindeki geri dönüşümün önemi ve gerekliliği ortaya konmuştur. Alüminyum metalin doğal özellikleri; hafifliği, yüksek mukavemeti, atmosferik korozyona dayanıklılığı, kullanımından sonra geri kazanım Özelliği, bu metali ön plana çıkarmıştır. Üreticilerin artan talebi, yüksek enerji maliyetleri ile doğadaki azalan potansiyel rezerv miktarlarından dolayı birincil alüminyum üretimi yerini kısmen ikincil alüminyum üretimine bırakmıştır. İkincil alüminyum hurda kaynakları; kullanılmış içecek kutuları, otomotiv hurdaları ve iç hurdalardan oluşmaktadır. En büyük pay ise kullanılmış içecek kutularıdır. Kullanılmış alüminyum içecek kutuları, hurda alıcıları tarafından toplanır ve birtakım boyut küçültme işleminden geçirilir. Daha sonra lak giderme, alaşım ayırma ve ergitme işlemlerinden geçtikten sonra istenen kompozisyon hazırlanarak döküm yapılır. İkincil alüminyum üretimi içinde enerji ve hurda girdisini en ekonomik ve en verimli şekilde kullanan tekrar ergitme sistem dizaynları geliştirilmiştir. İkincil alüminyum üretimi endüstrisinde kullanılan reverber fırınları, indüksiyon fırınları, döner fırınlar, döner plazma fırınları, kapalı kuyu fırınları,“dry hearth”fırınları gibi tekrar ergitme sistemlere eklemeler yapıldığı gibi, birlikte veya ikili kullanımları da sağlanmıştır. Metalin geri kazanımında rol oynayan flaks türleri olan SI ve S2 flakslar kullanılarak, deneysel çalışma yapılmıştır. Sİ flaksı Avrupa'da, S2 flaksı Amerika'da yaygın olarak kullanılmaktadır. Laboratuar şartlarında yapılan deneyde Sİ flaksı ile %94,21'lik en yüksek metal kazanma verimine ulaşılmıştır. Endüstride aynı patentli Sİ flaksıyla döner fırınlarda yapılan üretimde metal kazanma verimi ise yaklaşık olarak %90'dır. Böylece yapılan bu laboratuar çalışmasında, %4.21 daha iyi sonuca ulaşılmıştır. Anahtar Kelimeler - Alüminyumun Geri Dönüşümü - Kullanılmış İçecek Kutuları - Tekrar Ergitme Sistemleri - Hurda m
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The aim of this study is to put forward technological developments related to recycling of utilized aluminium beverage cans from viewpoints of energy saving, metal recovery efficiency, low cost and necessity of recycling in aluminium industry. Natural properties of aluminium are its lightness, high corrosion resistance and high recycling property, which have put forth this metal to the front line. Due to increasing demand of producers, higher energy costs as well as decreasing potential reserve quantities in nature, production of the primary aluminium left its place to the re-use of the secondary aluminium scrap sources. Scrap source consists of utilized beverage cans (U.B.C) automotive scraps and interval scraps. The biggest share belongs to utilized beverage cans. UBC are collected by scrap buyers and are passed through certain size reduction process. Then, following passing through lacquer removal, alloy separation and melting process desired composition is prepared and consequently casting is performed. New designs of re-melting system, which requires less energy and scrap input in the most economical and efficient manner for production of the secondary aluminium, have been developed. Many novelties and renovations have been brought forth to re-melting system such as modified reverber furnaces, induction furnaces, rotating furnaces, rotating plasma furnaces, closed well furnaces, dry hearth which are widely employed in secondary aluminium production. Attachments have been made to these systems and at the same time, their joint operations have been achieved. Experimental studies have been conducted by using SI and S2 fluxes, which are used in Europe and USA respectively. The highest metal recovery rate is % 94.21 with SI flux. In production trials performed in rotating furnaces using SI flux in industry, metal recovery rate is approximately % 90. Hence, better results have been obtained in this study under laboratory conditions: i.e; recovery rate is at least %4.21 higher than that readily achieved in industry. KEY WORDS Recycling of Aluminium. - Used Beverage cans. - Re-melting System. - Scrap IV