Atık ilaç blister ambalajlarından geri kazanılan alüminyum ve tarımsal atıklardan kompozit malzeme üretimi
Composite material production from agricultural wastes and aluminum recycled from waste pharmaceutical blister packaging
- Tez No: 783606
- Danışmanlar: PROF. DR. AYSUN ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çevre Teknolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu tezde, karmaşık ve kompozit benzeri yapısı sebebiyle geri dönüşümü ve geri kazanımı oldukça zor olan atık ilaç blister ambalajları ve ülkemizde önemli bir paya sahip olan bir tarımsal atıkla (şeker pancarı küspesi) birlikte piroliz edilerek hem ambalajda bulunan alüminyumun geri kazanılması hem de daha etkin bir atık yönetim sisteminin oluşturulması hedeflenmiştir. Bu hedef doğrultusunda tezin birinci aşamasında; şeker pancarı küspesi ve atık ilaç blister ambalajları, 10°C/dk ısıtma hızında 400, 450 ve 500°C sıcaklıklarda önce ayrı ayrı piroliz edilmiş, daha sonra aynı ısıtma hızı ve sıcaklıklarda ko-piroliz işlemi uygulanmış ve ürün verimleri hesaplanmıştır. Tezin ikinci aşamasında ise maksimum katı ürün veriminin elde edildiği 400°C'de elde edilen katı ürünlerin karakterizasyonu için elementel analiz, XRD analizi ve klor analizleri ve sıvı ürünlerin karakterizasyonu için elementel analiz, FT-IR, H-NMR ve klor analizleri gerçekleştirilmiştir. Tezin üçüncü aşamasında, piroliz ve ko-piroliz proseslerinde elde edilen katı ürünler ve ticari alüminyum hidroksit ve günlük hayatımızda oldukça sık kullanılan ve atık olarak karşılaşılan düşük yoğunluklu polietilen kullanılarak ekstrüzyon yöntemi ile kompozit malzemeler üretilmiş ve üretilen kompozit malzemelerin karakterizasyonu gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it is aimed to both recover the aluminum contained in the packaging and create a more effective waste management system by pyrolyzing waste drug blister packages, which are very difficult to recycle and recover due to their complex and composite-like structure, together with an agricultural waste (sugar beet pulp). In line with this goal, in the first stage of the thesis; sugar beet pulp and waste medicine blister packages were first pyrolyzed separately at 400, 450 and 500°C at a heating rate of 10°C/min, and then co-pyrolysis was applied at the same heating rate and temperatures and product yields were calculated. In the second stage of the thesis, elemental analysis, XRD analysis and chlorine analyzes were performed for the characterization of solid products obtained at 400°c, where the maximum solid product yield was obtained, and elemental analysis, FT-IR, H-NMR and chlorine analyzes were performed for the characterization of liquid products. In the third stage of the thesis, composite materials were produced by extrusion method using solid products obtained in pyrolysis and copyrolysis processes and low density polyethylene, which is frequently used in our daily life and encountered as waste, and the characterization of the produced composite materials was carried out.