Online übungen zum einstieg oder zur vertiefung: Eine analyse des lehrwerks netzwerk neu a1
Derse giriş veya tekrar için çevrimiçi alıştırmalar: Netzwerk neu a1 ders kitabının analizi
- Tez No: 792270
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BEHİYE ARABACIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Almanca
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışma, Netzwerk Neu A1 ders kitabının çevrimiçi materyallerini baz alarak incelemektedir. Yabancı dil öğretiminde hem ders kitabı hem de ek materyaller oldukça önemli bir rol oynamaktadır. Söz konusu ek materyaller aracılığıyla, işlenecek konu dinleme, okuma, yazma gibi farklı dil becerilerini geliştirmeye yönelik olacağı gibi, öğrenilenleri pekiştirmek veya derse daha dikkat çekici bir şekilde başlamak için kullanılmaktadır. Dijital çağda ve özellikle Covid-19 salgın sürecinde, uzaktan eğitime talep artmıştır ve artmaya devam etmektedir. Bu nedenle, dijital materyaller öğrenmeyi ve öğretmeyi destekleme işlevi ile yabancı dil öğretiminde önemli bir rol oynamaktadır. Sonuç olarak çalışmada, Netzwerk Neu A1 ders kitabı; çevrimiçi alıştırmaları, filmleri, ünite testleri, alıştırma şablonları ve çalışma kâğıtları gibi materyaller göz önüne alınarak incelenmiştir. İnceleme aşamasında“Yabancı Dil Olarak Almanca Öğretiminde İnternet Öğrenme Materyali Ölçütler Kataloğu”(Kriterienkatalog für Internet-Lernmaterial Deutsch als Fremdsprache) kullanılmıştır. Daha detaylı bir analiz yapmak ve görsel olarak da özetleyici olması açısından, kriter kataloğunda değişikliğe gidilmiştir. Çalışmanın amacı analiz sonuçlarından yola çıkarak, Netzwerk Neu A1 ders kitabına genel bir bakış sağlamak ve özellikle yeni bir ders kitabı ile çalışmak isteyen öğretmenlere öneriler sunmaktır.
Özet (Çeviri)
The present study deals with the online materials of the textbook Netzwerk Neu A1. In foreign language teaching, both the textbook and the additional material play a crucial role. Thus, the subject being worked on or the subject to be dealt with is used to deepen what has been learned or to start teaching through the different materials that improve different language skills such as listening, reading or writing. In the digital age and especially during the Covid-19 pandemic, the demand for distance learning has increased and continues to increase. Therefore, digital media that support learning and teaching play an important role in foreign language teaching. As a result, the online exercises, video clips, chapter tests and worksheets of the textbook Netzwerk Neu A1 were examined in this study using the Catalogue of Criteria for Internet Learning Material in German as a Foreign Language Teaching. In order to make a more detailed analysis and to present it visually, the existing catalogue of criteria was shortened. Based on the results of the analysis, the aim of this work is, on the one hand, to provide an overview of Netzwerk Neu A1 and on the other hand, it should give suggestions to teachers who want to work with a new textbook.