Osman Hamdi Bey'in hayatı ve faaliyetleri
Osman Hamdi Brain life and activities
  1. Tez No: 792273
  2. Yazar: SEZGİN ARMAĞAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RECEP BÜYÜKTOLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Osman Hamdi Bey 30 Aralık 1842 yılında İstanbul Kuruçeşme'de doğmuş ressam, müzeci ve arkeologdur. Hamdi Bey iki kere evlilik yapmış ve bu evliliklerden dört kız, bir erkek çocuğu olmuştur. 1881 yılına kadar çeşitli kademelerde devlet memurluğu yaptıktan sonra Müze-i Hümayunun başına geçmiştir. Hamdi Bey 1881 yılında Müze-i Hümayuna müdür olarak atandığında Osmanlı arkeolojisini canlandırmış ve milli kazılara başlamıştır. Ardından günümüzün İstanbul Arkeoloji Müzeleri binalarını ve Sanayi-i Nefise Mektebinin kurulmasını sağlamıştır. Hamdi Bey'in ülkemizde sanatın gelişmesinde de büyük katkısı olmuştur. Yetiştirdiği öğrenciler genç Cumhuriyet'in kültür sanat ortamını şekillendirirken yaptığı tabloları dünyanın en büyük sanat galerilerinde büyük beğeni toplamıştır. Hayatını Osmanlı müzesine ve sanata adayan Hamdi Bey 24 Şubat 1910 günü Kuruçeşme'deki yalısında hayata gözlerini yummuştur.
Özet (Çeviri)
Osman Hamdi Bey who was born in Kuruçeşme, İstanbul on 30th December in 1842 isa painter museologist, and archaeologist. Hamdi Bey was married twice and had four girls and a boy from these marriages. After working as a civil servant at various levels until 1881, he became the head of the Museum-i Hümayun. When Hamdi Bey was appointed as the director of the Museum-i Hümayun in 1881, he revived the Ottoman archeology and started national excavations, then he provided the buildings of today's Istanbul Archeology Museums and the establishment of the Sanayi-i Nefise School. Hamdi Bey also made a great contribution to the development of art in our country, her students shaped the culture and art environment of the young Republic, and his paintings were highly appreciated in the world's largest art galleries Hamdi Bey, who devoted his life to the Ottoman museum and art, passed away on February 24, 1910 in his mansion in Kuruçeşme.