Fasyal mobilizasyonun elit ve elit olmayan taekwondocularda bazı fiziksel uygunluk parametreleri üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of fascial mobilization on some physical fitness parameters in elite and NON-elite taekwondo athletes
  1. Tez No: 792285
  2. Yazar: YAĞMUR ÜNALMIŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RECEP SÜRHAT MÜNİROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Spor, Physical Medicine and Rehabilitation, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu araştırmada, 8 hafta uygulanan fasyal mobilizasyon programının elit ve elit olmayan taekwondocularda esneklik, dikey sıçrama, durarak uzun atlama, sürat ve anaerobik güç parametreleri üzerindeki etkisinin belirlenmesi amaçlanmaktadır. Araştırmaya fasyal mobilizasyon grubu (n=16), yaş ortalaması (x̄yaş=18,06), vücut kütlesi ortalaması (x̄kg=60,6), boy uzunluğu ortalaması (x̄boy=172,06), kontrol grubu (n=16), yaş ortalaması (x̄yaş=18), vücut kütlesi ortalaması (x̄kg=61,5), boy uzunluğu ortalaması (x̄boy=170,68) olmak üzere lisanlı aktif olarak taekwondo antrenmanına devam eden 32 taekwondocu gönüllü olarak katılmıştır. Gruplar randomizasyonla belirlendikten sonra, fasyal mobilizasyon grubuna sekiz hafta boyunca, haftada en fazla iki defa ve 40 dakika süreyle fasyal gevşetme tekniği uygulandı. Verilerin istatistiksel analizi için uygulanmış olan 8 haftalık fasyal mobilizasyon sonucunda bazı fiziksel uygunluk parametrelerindeki değişimler incelenmiştir. Bu kapsamda çalışmamızda fasyal mobilizasyon ve kontrol grubunun ön test ve son test sonuçlarını grupların kendi aralarında karşılaştırmak için Wilcoxon İşaretli Sıralar testi kullanılırken, gruplar arasında karşılaştırma yapabilmek içinse Mann-Withney U testi kullanılmıştır. Çalışmamızın istatistiksel anlamlılık düzeyi p0,05). Taekwondo antrenmanlarına devam eden ve hiçbir müdahale almayan kontrol grubundaki ölçülen parametreler incelendiğinde ise hiçbir parametrede istatistiksel olarak anlamlı farklılık göstermediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the effect of an 8-week fascial mobilization program on flexibility, vertical jump, standing long jump, sprint and anaerobic power parameters in elite and non-elite taekwondo players. In this study, 32 licensed taekwondo players who actively continuing taekwondo training are participated voluntarily. Two different groups were formed as fascial mobilization and control groups in the study. Fascial mobilization group (n=16), avarege age (x̄year=18,06), avarege body weight (x̄weight=60,6), avarege height (x̄height=172,06), and control group (n=16), avarege age (x̄age=18), avarege body weight (x̄kg=61,5), avarege height (x̄height=170,68). After the groups were determined by randomization, the fascial mobilization group underwent fascial release technique for 40 minutes at most twice a week for eight weeks. For statistical analysis of the data, changes in some physical fitness parameters were examined as a result of 8-week fascial mobilization. In this context, Wilcoxon Signed Ranks test was used to compare the pre-test and post-test results of the fascial mobilization and control groups between the groups, while Mann-Withney U test was used to compare between the groups. The statistical significance level of our study was accepted as p0.05). When the measured parameters in the control group, which continued taekwondo training and did not receive any intervention, were examined, it was determined that there was no statistically significant difference in any parameter.