Investigation of interaction partners of NLRP13
NLRP13 proteinin etkileşim ortaklarının araştırılması
  1. Tez No: 792293
  2. Yazar: HİLAL OK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NESRİN ÖZÖREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
NOD-benzeri reseptörler (NLR'ler), örüntü tanıma reseptör ailesinin sitoplazmik üyeleridir ve geniş ölçüde iltihaplanma oluşumunda, sinyal iletiminde, transkripsiyon aktivasyonunda, hücre ölümünde, üremede ve embriyonik gelişimde işlev görür. NLRP13, efektör bölgesi olarak PYRIN bölgesi içeren NLR'lerin bir üyesidir. İfadesi primatlarda ve çeşitli memelilerde korunurken kemirgenlerde korunmaz. Literatürde hakkında hiçbir makale bulunmayan yeni bir proteindir. Bilgilerine sadece sınırlı sayıda kaynaktan ve eski laboratuvar üyelerimizin çalışmalarından ulaşılabilir. Oositlerdeki ifadelenmesine dayanarak, NLRP13'ün maternal etkili bir gen olduğu ileri sürülmektedir. Bizim bulgularımıza göre NLRP13'ün inflamatuar oluşumunda rol aldığı belirlenmiştir. LPS/ ATP tedavisinden veya P. aeruginosa enfeksiyonundan sonra, NLRP13 seviyesi THP-1 monositlerinde yukarı regüle edilir ve proinflamatuar sitokin salgılanması NLRP- 13-stabil THP-1 makrofajlarında artar. NLRP13 ayrıca Fas/FasL aracılı FADD alımıyla aktive edilen Kaspaz-8 tarafından kesilir ve NLRP13'ün bölünmüş C-terminali kısmen mitokondride lokalize olur. NLRP13, Kaspaz-8 yoluyla olan piroptozda doğrudan yer almaz, ve kararlı THP-1 hücrelerinde Kaspaz-8 inhibe edildikten sonra apoptozun ayırt edici özelliği olan PARP-1 kesilimi azalır. Bu tezdeki çalışmanın temel amacı, sinyal yollarındaki rolü ve moleküler işlevi hakkında bir fikir önermek için NLRP13'ün yeni etkileşim ortaklarını belirlemekti. Bu amaca ulaşmak için, NLRP13-FLAG-stabil THP-1 ve Tera-2 hücre hatları üretildi. NLRP13'ün stabil THP-1 ve stabil Tera-2 hücrelerinden ve LPS/ATP-tedavili stabil THP-1 makrofajlarından FLAG an- tikoru ile immüno-çöktürme işlemi uygulandı ve ardından kütle spektrometrisi yapıldı. Çeşitli aksaklıklardan dolayı tekrarlı deney sonuçlarına ulaşılamadı, ancak elde edilen immünçökeltilerinin analizi devam etmektedir.
Özet (Çeviri)
NOD-like receptors (NLRs) are the cytoplasmic members of pattern recognition receptor family, broadly with functions in inflammasome formation, signal transduction, transcription activation, cell death, reproduction, and embryonic development. NLRP13 is a member of NLRs containing PYRIN domain as an effector domain. Its expression is conserved in primates and various mammals, but not in rodents. It is a novel protein and there is not a single dedicated article in the literature. Its information can only be achieved from a limited number of sources and the studies of our former lab members. Based on its expression in oocytes, it is suggested that NLRP13 is a maternal-effect gene. We have shown that NLRP13 is involved in inflammasome formation. After LPS/ATP treatment or P. aeruginosa infection, NLRP13 is upregulated in THP-1 monocytes, and proinflammatory cytokine secretion increases in stable THP-1 macrophages. NLRP13 is cleaved by Caspase-8 activated upon Fas/FasL-mediated FADD recruitment, and the cleaved C-terminal of NLRP13 is partly localized to mitochondria. NLRP13 do not directly involve in pyroptosis via Caspase-8, and PARP-1 cleavage, an apoptosis marker, is decreased in NLRP13-stable THP-1 cells after Caspase-8 is inhibited. In this thesis, the main aim of the study is to identify the novel interaction partners of NLRP13 so that to propose a notion about its role in signaling pathways and its molecular function. To achieve this goal, NLRP13-FLAG-stable THP-1 and Tera-2 cell lines were generated. Co-immunoprecipitation of NLRP13 from stable THP-1 monocytes, LPS/ATP-treated stable THP-1 macrophages and stable Tera-2 cells was performed with FLAG antibody followed by mass spectrometry. Due to various glitches, the results of repeated experiments could not be reached. However, the analysis of the obtained immunoprecipitates continues.