Optical properties of novel photosensitizers for photodynamic therapy
Fotodinamık terapi için özgün foto duyarlaştırıcıların optik özellikleri
- Tez No: 792296
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞARON ÇATAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Hesapsal kimya, çeşitli moleküler ve biyolojik sistemlerin özelliklerine ilişkin fenomenleri kuantum mekanik ve moleküler mekanik gibi farklı yaklaşımları kullanarak yorumlamada önemli bir role sahiptir. Bu tezde, temoporfin kromoforunun (mTHPC) ve yeni tasarlanmış metal koordineli ışığa duyarlılaştırıcı adayının (Zn-Ar) fotofiziksel özelliklerinin tam karakterizasyonu, günümüzde fotodinamik terapide kullanılan moleküler modelleme ve simülasyon teknikleri ışığında araştırılacaktır. Özellikle, ışığa duyarlılaştırıcılar, sistemler arası geçişe yol açan farklı fotofiziksel yolları takip etmektedir ve bçylece triplet uyarılmış halde bir popülasyon oluşturabilirler. Bu durum, huüre ölümüne yol açan singlet oksijenin üretilmesi için gereklidir. Bu tezde, moleküler dinamik (MD) ve kuantum mekanik simülasyonlarına, membran ile kararlı etkileşimlerin oluşumuna ve özellikle temoporfinin hidrofobik merkezine nüfuz etmesine ışık tutulacaktır. Bu süreçler, temoporfin ile singlet oksijen üretimine işaret eden ve böylece ışığa duyarlılaşmayı destekleyen lipid ile oksitlenebilir çift bağ arasındaki etkileşimi belirlememize izin verecektir. Temoporfine ek olarak, yeni ışığa duyarlılaştırıcı adayı da aynı protokolle araştırılmıştır. Bu yeni ışığa duyarlılaştırıcı adayının araştırılmasının nedeni, metal koordineli kromoforların etkilerini ve bunların fotodinamik terapi için yeterliliklerini ortaya çıkarmaktır.
Özet (Çeviri)
Computational chemistry plays an important role in interpreting various phe- nomena regarding properties of complex molecular and biological systems via several computational approaches. In this thesis, the full characterization of the photophysical properties of the temoporfin chromophore(mTHPC) and newly designed metal coordi- nated photosensitizer candidate (Zn-Ar) will be investigated in the light of molecular modeling and simulation techniques presently used in photodynamic therapy. Notably, the photosensitizers follows different photophysical pathways which lead to intersystem- crossing and thus, the triplet state population occurs. This is essential for producing the singlet oxygen, which leads to cell death. In this thesis, molecular dynamics (MD) and quantum mechanics simulations, we employed to shed light on the formation of stable interactions between the temoporfin and the membrane; particularly, the penetration of temoporfin into its hydrophobic center. These processes will allow us to determine the specific interactions between temoporfin and the lipid oxidizable double bond pointing towards the production of singlet oxygen. In addition to temoporfin, a novel photosensitizer candidate was investigated with the same protocol. This novel photosensitizer candidate will expose the effects of the metal coordinated chromophores and their photodynamic therapy abilities.