Rüzgar atlas çalışmaları ve Türkiye için bir uygulama
Wind atlas studies and an application for Turkey
- Tez No: 79232
- Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN DENİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
ÖZET Belirli bir yeryüzü parçasının rüzgar ikliminin, enerji üretimi amacı ile belirlenmesine yöntem olarak geliştirilen Rüzgar Atlası çalışmalarının tanıtılması ve Türkiye için bir örnek uygulama yapılması tezin içeriğini oluşturmaktadır. Amaç, ülkemizdeki rüzgar enerjisi potansiyelinin değerlendirilmesi yolunda katkıda bulunmaktır. Rüzgarın, yeryüzü pürüzlülüğü, noktasal engeller ve yerşekillerinden etkilenme karakteristiğinin, teorik ve deneysel sonuçlar kullanılarak belli bir yaklaşıklıkla modellenmesi mümkün olmaktadır. Bu kapsamda, Danimarka Ulusal Laboratuvarı (RIS0) araştırıcıları tarafından geliştirilen ve 1989 yılında Avrupa Rüzgar Atlası'nın oluşturulmasında da kullanılan WASP (Rüzgar Atlası Analiz ve Uygulama Programı) isimli bilgisayar programı tanıtılmıştır. WASP kullanılarak, Ege Denizi' ndeki iki adamızdan biri olan Bozcaada için, önce Rüzgar Atlası parametreleri hesaplanmış, sonra enerji üretim karakteristiği (güç eğrisi) bilinen bir ticari rüzgar türbininin, Ada üzerinde seçilen bir konumda kurulması halinde yıllık enerji üretimi öngörülmüştür. Sonuçlar, ülkemizde rüzgar potansiyeli yeterli bölgelerin vakit kaybetmeden değerlendirilmesi gerekliliğini göstermektedir. IX
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Implementation of wind energy in Turkey is very much related to the efforts of conducting organized wind studies throughout the country. Many regions with enormous potential to harness the wind should be examined with proper and applicable methods which mainly consist of wind resource assesment, site analysis, modelling the flux profiles over complex terrain conditions. WASP (Wind Atlas Analysis and Application Programm), as a PC program that is developed by research scientists of the Danish National Laboratory (RIS0) and is used for preperation of European Wind Atlas in 1989, is introduced and applied for the statistical wind data of Bozcaada (Tenedos) island, Turkey. Aim of this application is estimating the harnessing potential of the wind blowing over the island. Results show that Turkey should take the necessary steps for determination of its wind potential (wind atlas studies) as soon as possible. Wind atlas studies should urgently be followed by planing large scale wind energy conversion capacities connected to the national grid (socalled wind farms).