Küçük ve orta ölçekli işletmelerde enerji ihtiyacının belirlenmesi, uygun enerji üretim tesisinin seçimi
Defining energy requirement of small and medium companies and choosing appropriate power plants for the companies
- Tez No: 79231
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RECEP ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
ÖZET Ülkemizde faaliyet gösteren işletmelerin çok büyük bir bölümü, küçük ve orta ölçekli işletmeler statüsündedir. Ülke ekonomisinde ve sosyal hayatında büyük ağırlığı olan bu kuruluşların, enerji kesintisi nedeni ile yaşadığı üretim kesintileri, son yıllarda giderek artmaktadır. Teknolojinin baş döndürücü bir hızla geliştiği günümüzde, enerji üretim ve kullanımı gün geçtikçe daha büyük önem arz etmektedir. İlk çağlarda, tarıma dayalı sanayi olması nedeni ile, toprak yüzünden çıkan savaşlar, günümüzde enerji kaynaklarının ele geçirilmesi için çıkmaktadır. Ülkemizde ve dünyada hızla artan enerji talebinin karşılanması için uzmanlar, pek çok değişik kaynak üzerinde uzun yıllar süren çalışmalar yapmaktadırlar. Umarız ki, enerji sorununa bulunacak çözümler, enerjinin bulunamadığı, kesintilerin başladığı zamana kalmadan gerçekleştirilir. Yapılan bu tez çalışmasında, ülkemizde büyük ağırlığı bulunan küçük ve orta ölçekli işletmelerin enerji talepleri irdelenmiş, talebin karşılanması için alternatif üretim kaynaklan araştırılmıştır. Birinci bölümde, küçük ve orta ölçekli işletmelerin genel tanımı, ülkemiz ekonomisindeki ağırlıkları, ve enerji tüketimleri sektörel olarak incelenmiştir. İkinci bölümde ise, tespit edilen enerji tüketimlerinin karşılanmasında kullanılabilecek tesisler araştırılmış, seçim kriterleri belirlenmiştir. Son bölümde ise, yaklaşan enerji kesintilerini en az zararla atlatabilmek için işletmelerin yapması gerekenler hakkında öneri ve tavsiyelere yer verilmiştir. II
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In our country, most of the companies are small or medium company and most of them have electricity problems. They are small or medium, this means, they haven't yet enough many to construct their power plants. However, a few company can construct self-cogeneration units. We want to answer the following questions in this thesis; -Which company is small or medium company ? -Which company constructs their self-cogeneration units? In the fist chapter, we explain definitions of small and medium company and they are position in economy. Then, we search these companies, which consume electricity and heat, by a year. We want to explain special features of cogeneration units, especially gas turbine and motors, in the second chapter of this thesis. Finally, we offer some suggetions about solutions of electricity problems of small and medium companies in the third chapter.