Taşıtlarda yakıt ekonomisine bağlı olarak hava kirliliğinin incelenmesi ve azaltılmasının araştırılması
The Examination and the reduction of air pollution on the vehicle depends on fuel economy
  1. Tez No: 79233
  2. Yazar: İBRAHİM EREN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN DENİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 337
Özet
ÖZET Yakıt ekonomisi dünyada azalan petrol rezervlerinden dolayı çok önemli bir hale gelmiştir. Ayrıca hava kirliliğinde artışa neden olduğu için araçlardan kaynaklanan zararlı egzost emisyonlarının azaltılması da önem kazanmıştır. Yakıt ekonomisinin sağlanması ye zararlı egzost emisyonlarının azaltılması bazen birbirine ters düşmektedir. Bunun için bunlar arasında bir optimizasyona gidilmesi şarttır. Örneğin sıkıştırma oranı arttırıldığında yüzey / hacim oranı ve alev sönüm bölgesi büyüyeceğinden HC emisyonları artacaktır. Ancak ısıl verimi arttıracağından, NOx emisyonlarıda artacaktır. Ancak ısıl verimi arttıracağından, özgül yakıt tüketiminde bir düşme görülmektedir. Bu çalışmada görüleceği gibi; yakıt ısıl değeri, motor verimi, pompalama kayıpları, ateşleme zamanı, araç verimi, transmisyon verimi, araç yol yükü, soğuk ilk hareket, aksesuar, emisyon kontrol sistemleri, ortam sıcaklığı yakıt uçuculuğu, temizlik, oktan sayısı, sıkıştırma oranı, yakıt viskozitesi, katkı maddeleri, yakıt karışım kalitesi, yakıt püskürtme sistemleri, araç ve motor ayarları, lastik seçimi, yağlayıcılar vb. gibi birçok faktör, hem yakıt ekonomisini hemde egzost emisyonlarını etkilemektedir. Ayrıca sübap bindirmesi, ateşleme sistemlerindeki bujinin yeri, silindir başına buji sayısı, bujinin cinsi ( soğuk veya sıcak buji ), hava fazlalık katsayısı, ateşleme avansı, kesici kontak aralığı, yarıma odası şekli, motor, piston ve silindir aşınması ve yüzeylerde oluşan tortunun oluşturduğu etkiler, yakıt ekonomisi ve egzost emisyonlarını çok ciddi biçimde etkilemektedir. Mesela motorun aşınması ( piston ve silindir grubu ), sınır seviyeye geldiğinde zararlı egzost emisyonları % 50, yakıt tüketimi % 15 artmaktadır. Ateşleme avansı arttırıldığında motor gücü bir miktar artar, ancak yakıt tüketimi ve egzost emisyonlarında da artma artma görülür. Ateşleme avansı azaltıldığında, NOx azalır ancak yakıt tüketimi artar. Diğer etkenlerde bu çalışma içerisinde detaylı olarak incelenmiştir. Oluşan egzost emisyonlarını azaltmak için; silindir içi kontrol uygulamak ( kademeli dolgu, önyanma odalı motor, bölünmüş yanma odalı motor, açık yanma odalı motor kullanımı ile ), katalizatörler ve katalitik konvertörler kullanmak mümkündür. Anahtar. kelimeler : Yakıt ekonomisi, egzost emisyonu, hava kirliliği, katalitik konvertörler, viskozite vu
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Nowadays, fuel economy is getting important because of decreasing World petrol reserves. Besides, reducing exhaust emissions gets important from increasing air pollution. Sometimes, fuel economy and reducing exhaust emissions are against. That's why optimisation should be made. When compression ratio is increased, not only fuel heating value is increasing and specific fuel consumption is decreasing but also HC emissions is increasing and combustion chamber temperature is increased, so that NOx emissions are increasing. It can seem from this study that fuel heating value, motor efficiency, pumping losses, spark timing, vehicle efficiency, vehicle road load, cold start, accessories, emission control systems, ambient temperature, fuel volatility, cleanliness and reliability, octane number, compression ratio, fuel viscosity, additives, mixture quality, use of the choke, fuel injection systems, vehicle and engine tuning, tyre selection, lubricants effect both fuel economy and exhaust emissions. In addition valve super position, space of spark plug in the ignition systems, number of the spark plug in each cylinder, kind of spark plug ( hot or cold ), air excess coefficient, spark advance ( spark retard ), contact breaker setting, shape of combustion chamber, engine, piston and cylinder wear, deposit influence exhaust emissions and fuel economy when engine wear reaches limited level, harmful exhaust emissions rises 50 %, and also fuel consumption rises 15 %. When spark advance increases, the engine power a little rises. However, both fuel consumption and exhaust emissions increase. If spark advance decreases amount of NOx emissions will decrease but fuel consumption will increase. The other factors are examined in this study. It is possible that inside cylinder control and catalyst are used to decrease exhaust emissions. Key words : Fuel economy, exhaust emissions, air pollution, catalyst, viscosity.