Binaların pasif sistemle ısıtma tekniklerinin araştırılması
The Research of passive system buildings heating system techniques
  1. Tez No: 79234
  2. Yazar: İLKER DAMAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT DOĞAY ARINÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
ÖZET Bu tez çalışmasında binaların pasif sistemle ısıtma teknikleri araştırılmış ve bu sisteme ait çeşitli örnekler verilerek konu detaylı bir şekilde açıklanmıştır. Öncelikle güneş enerjisi kullanımı hakkında bilgi, güneş geometrisi, hareketi ve güneş yörünge diyagramları hakkında açıklamalar yapılmıştır. Türkiye'den Ankara'ya ait güneş diyagramları verilmiştir. Pasif güneş enerjisi dizayn kavranılan ele alınıp, aktif sisteme karşı pasif sistem incelenmiştir. Pasif sistemler sınıflandırılmış, herbiri ayrı ayrı şekillerle açıklanmıştır. Pasif sistemlerin avantaj ve dezavantajları mimari bakımdan, inşaat yeri bakımından ve sistemin basitliği bakımından vurgulanmıştır. Pasif sistemlerde insan konforu, yaşam mahalinde sıcaklık kontrolü ve solar giriş cihazları hakkında bilgi verilmiştir. Solar performansın hesaplanması da detaylı bir şekilde incelenmiş ve konuyla ilgili bir dizayn alıştırması yapılmıştır. Pasif sistemlerden direkt ısı kazanım sistemleri ayrıca incelenmiştir. Konuyla ilgili tüm şekiller AutoCAD çizim programıyla çizilmiştir. Pasif sistemlerle ilgili dünyadaki uygulamalar şekilli örneklerle açıklanmıştır. Sistemin avantajları gözler önüne serilmiştir. Bunlara ilaveten, 1998 yılından itibaren bir çok Avrupa ülkesinde uygulanacak CEPHEUS (Avrupa standartlarında etkin maliyetli pasif bina) projesine ait ön bilgiler de verilmiştir. Kullanılan bileşenlerin tanımı, teknik özellikleri ve şekilli açıklamaları verilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, the techniques of passive heating systems are examined. First of all, the use of solar energy, solar geometry, sun's movement, and sun diagrams are discussed. Then, sun diagrams of Ankara, Turkey are given. Passive solar energy concepts are taken into consideration and passive system versus active system is given. And then passive systems are classified and explained in details by figures. The advantages and disadvantages of passive systems in terms of architectural style, construction, and ease of it are discussed. Human comfort in passive systems, temperature control in living room and information about solar devices are given. Information of the basic steps of solar system design is given, as well. Calculation of solar performance is done in details and a design exercise is given to review the chapter. In addition, passive system direct heating heat gain systems are examined. Figures related to the topic are given, too. The worldwide examples of the system are given in both text and picture. The advantage of the system is defined once more. In addition, some basic definitions of CEPHEUS (Cost Efficient Passive Houses as European Houses) project, which will be started to be practiced early 1998), are given. Definitions, technical futures and figures of components are given, too.