Pasif sistemle bina ısıtmada karşılaşılan problemler ve çözümleri
The Heating build to meet problems and solutions with by passive system
  1. Tez No: 79235
  2. Yazar: İSMAİL KIYAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT DOĞAY ARINÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
ÖZET Enerji tasarrufu amacıyla yaygınlaşmaya başlayan pasif sistemle bina ısıtma uygulamalarının verimli bir şekilde çalışmasını sağlamak için, uygulamada karşılaşılan problemlerin çözülmesi gerekmektedir. Karşılaşılan problemlerin en önemlisi, yılın büyük bir kısmında her tarafı kapalı tutulmak zorunda kalman binanın iç hava kalitesini insan sağlığına uygun sınırlar içinde tutabilmektir, iç hava kalitesinin düzenlenmesi problemi, havalandırma tesisatı ile çözülmüştür. Karşılaşılan bir diğer önemli problem, kışın mekanları ısıtmak amacıyla güneş ışınlarını mümkün olduğunca çok toplayacak şekilde dizayn edilen binaların, yazın da aynı şekilde davranarak, aşırı ve rahatsız edici ısınmaya neden olmasıdır. Yaşanılan mekanların yazın aşın ısınması, pasif binalar için geliştirilen izoleli panjurlar, çeşitli tipte gölgeleme elemanları ve yansıtıcılar ile önlenmiştir. Pasif sistemin verimini arttırmak, ısı kayıplarının olabildiğince azaltılması ile mümkündür. Yapı bileşenlerinde kullanılan özel bağlantılar ve konstrüksüyonlar ile sızdırmazlık sağlanmıştır. Bu amaçla özel sızdırmazlık malzemeleri kullanılmıştır. Almanya'da gerçekleştirilen Darmstadt Kranichstein Pasif Evleri, pasif ev konusunda dünyada bugüne kadar yapılan en büyük ve en önemli projedir. Bu nedenle pasif sistemle bina ısıtmada karşılaşılan problemler ve çözümleri, Darmstadt Kranichstein Pasif Evleri projesinden elde edilen bilgi ve tecrübeler ışığında irdelenmiştir. Elde edilen bilgiler ve yapılan ölçümler göstermiştir ki, iç hava kalitesi ve yazın aşırı ısınma problemi çözülmemiş bir pasif sistem uygulaması, insan sağlığı ve konfor açısından uygun değildir. Yine, sızdırmazlığı sağlanmamış bir binanın verimli bir şekilde ısınması da mümkün olmamaktadır. Anahtar Kelimeler : 1. Güneş Enerjisi 2. Pasif Sistem 3. Hava Kalitesi 4. Aşın Isınma 5. Hava Sızdırmazlığı xı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The problems which occure at the application must be solved, for a productive operation of passive heating system applications for the buildings, which becomes prevalent because of being economical in using energy. The mast important problem is, to keep the in-air quality in suitable limits to provide heatl of human, at the building whose big section must be kept closed a long time during the year. The regulation problem of the in-air quality is solved with a ventilation system. Another problem occures at the buildings which are designed with the aim to keep the sun shine as much as possible during the winter season, in according to heat the building, and this is a couse for extreme and uncomfortable heating at the summer season. The productivity of passive heating system can be increased with deacreasing of the heath loss. Leakproofness is procured with using special building and construction materials, special connections and special constructions. In this purpose special leakproof materials are used. Darmstadt Kranichstein Passive Houses in Germany is important and the biggest 'passive heating system application for building' project all around the world. Therefore the problems which occures in passive heating system applications for buildings are discussed according the informations and experiences of Darmstadt Kranichstein Passive Houses. The informations and the results obtained showed that passive heating system whose in-air quality and extreme heating problem is not solved, is not suitable and comfortable for human health. Also, heating the building productivly is not possible if the leakproofness is not procured. Key Words : 1. Solar Energy 2. Passive System 3. Air Quality 4. Excessive Heating 5. Airproof