Sağlık çalışanlarında kültürel zeka düzeylerinin sosyo demografik değişkenlere göre incelenmesi
Exami̇nati̇on of cultural i̇ntelli̇gence levels accordi̇ngto sociodemographic variables in health workers
- Tez No: 792352
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖNEN İLKAR DÜNDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Esenyurt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
ÖZET Kültürleri daha iyi algılamak, farklı kültürlerden insanlarla iletişim kurma konusunda daha çok bilgi edinmek ve farklı kültürlerden insanlar hakkındaki fikirlerimizin zamanla değişmesini sağlamak için becerikli ve esnek olmak şeklinde tanımlanan (Thomas ve Inkson, 2004) kültürel zeka hakkında, henüz yeterince çalışma yapılmadığı görülmektedir. Farklı kültürlerden insanların ilişki kurabilmelerine yardımcı olma, kültürel çatışmaların ortadan kaldırılmasına fayda sağlama, takım çalışmasında etkinliği arttırma, liderlik vasıflarını güçlendirme, karar alma süreçlerini kolaylaştırma, diğer kültürleri anlayabilme, duyarlılık ve hoşgörü gösterebilmeyi kolaylaştırma ve daha hızlı ve etkili çözümler üretmeyi sağlama gibi faydaları göz önüne alındığında araştırılması ve etkileyen faktörlerin belirlenmesi önem kazanmaktadır. Bu doğrultuda bu çalışma, sağlık çalışanlarının kültürel zekasına etki eden sosyo ekonomik değişkenleri saptamak amacıyla oluşturulmuştur. Kültürel Zeka Ölçeği kullanılarak veri elde edilmiştir. Elde edilen bulgular, cinsiyet, yaş, baba eğitim durumu, meslekte çalışma süresi, yabancı dil yeterliliği, yaşamını en çok geçirdiği yer, çalışma şekli, Algılanan sosyo-ekonımik düzey ve çalışılan birim faktörlerinin kültürel zeka ile ilişkili olduğunu göstermiştir. Karşılaştırılabilir veri elde edilmesi adına, bu konuya ilişkin ileride farklı çalışmaların yapılması da uygun olacaktır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT It has been seen that there are insufficient studies on cultural intelligence (Thomas and Inkson, 2004), which is defined as being resourceful and flexible to better understand cultures, learn more about communicating with people from different cultures, and change our ideas about people from different cultures over time.When benefits such as helping people from different cultures to establish relationships,to help in the elimination of cultural conflicts, increasing efficiency in team work, strengthening leadership qualities, facilitating decision-making processes, understanding other cultures, facilitating sensitivity and tolerance and providing faster and more efficient solutions are considered, studying this topic and the factors that affect it gains importance. In this respect, this study was designed to determine the socio-economic variables that affect the cultural intelligence of health workers. Data were collected using the Cultural Intelligence Scale. Findings have shown that gender, age, father education status, duration of vocational study, foreing language proficiency, place of most life, working style, perceived socioeconomic level and unit factors studied are related to cultural intelligence. In order to obtain comparable data, it would be appropriate to conduct different studies in the future.