Gelişen havacılık sektöründe eğitim yönetimi sistemi: Thy
Education management system in the developing sector: Thy
  1. Tez No: 792353
  2. Yazar: ELİF SEZER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Esenyurt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bilgisayar ve iletişim teknolojisinde hızlı değişimin yaşandığı, bilginin hızla üretilip paylaşıldığı, aynı hızda tüketildiği, bilgiye ulaşmanın bilginin kendisi kadar önem kazandığı günümüzde, bir kurumun varlığını sürdürebilmesi, ulusal ve uluslararası alanda öne çıkması ve kalıcı olmasının yolu nitelikli ve donanımlı insan kaynağından geçmektedir. Bilgisayarların 1980'li yıllardan itibaren eğitim dünyasında yer almaya başlamasıyla birlikte, daha kolay, daha zenginleştirilmiş öğrenme biçimleri ortaya çıkmış, iletişim teknolojisinin gelişimi ve internetin yaygınlaşmasıyla birlikte eğitim ve öğrenme sanal ortama taşınmıştır. İnternet tabanlı uzaktan eğitim sistemleri, eğitimin her alanında kullanılmakta, insan kaynağının eğitiminde, zaman ve mekân kısıtlarını ortadan kaldırdığı, uzaktan erişim olanağı sağladığı için bilgilerin hızlı ve etkin paylaşımını, bilgi ve becerilerin etkin biçimde ve kısa sürede artırılmasını, çeşitlendirilebilmesini mümkün kılmaktadır. Bunun bir sonucu olarak, eğitim/öğrenme biçimleri de sınıf ortamındaki geleneksel“aktif öğretici-dinleyen öğrenci”öğrenme biçimini değiştirmiştir. Eğitmenin,“özelleştirilmiş içerik”yerine tüm sınıfa aynı bilgiyi aktaran bir anlatıcı değil, daha çok düzenleyici/yol gösterici rolünde olduğu, öğrencinin ise dinamik bir öğrenme süreci içinde kendi ihtiyaçlarına uygun bilgi ve beceriler edindiği bu yapıda, yüz yüze eğitim ve öğrencinin dijital ortam üzerinden kendi kendine öğrenme faaliyetinde bulunduğu iki öğrenme biçimi harmanlanmış ve birleştirilmiştir. Öğrenci odaklı bu öğrenme biçiminde, bilginin dijital ortamda ve standart olarak sunulması,“düzenleyici”olarak rol alan eğitmenin bilgi ve birikimine bağlı olabilecek farklılıkları ortadan kaldırmakta ve kişiye olan bağımlılığı en aza indirmiş olmaktadır.
Özet (Çeviri)
In today's world where computer and communication technologies are changing fast, information is not only being rapidly produced and shared, but consumed at the same speed. Accordingly, accessing this information has become just as important as the information itself. The path for Institutions to survive and remain prominent in both national and international platforms goes through qualified and skilled human resources. With the introduction of computers in the world of education since 1980s, easier and more enriched forms of learning have emerged; and with the development of communication technology and the widespread use of Internet, education and learning have been carried to the virtual platform. Internet-based distance learning systems are used in all facets of education. This system is preferred in the training of human resources as it is accessible, it enables the rapid and efficient dissemination of information, and is not limited by time and place. As a consequence of that, the forms of education/learning have changed from the traditional“active instructor-listening student”classroom environment. Under this structure, the instructor is not the narrator who passes on the same information to the whole class but rather assumes the role of facilitating this“customized content”. This in turn allows for the students to be equipped with the knowledge and skills that best suit their needs in a dynamic learning environment whereby the two different learning styles; face-to-face training and self-learning activity in a digital environment are blended and combined. In this student-centered learning style, presenting the information in a standardised form through a digital environment minimizes the dependence on the people and removes the disparity that may occur as a result of the knowledge and experience of the trainer in the role of“facilitator”.