Sağlık çalışanlarına yönelik şiddet ve çalışanların tükenmişlik düzeyi arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examinition of the relationship between violence againist healthcare professional and the level of burnout of the employees
  1. Tez No: 792360
  2. Yazar: BAHAR CELBİŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM ÖZAYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstinye Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu çalışmanın amacı; sağlık çalışanlarına uygulanan şiddet ile tükenmişlik, güven ve güvenlik düzeyleri arasındaki ilişkiyi belirlemektir. Çalışmaya katılmaya gönüllü 535 sağlık çalışanının eksiksiz olarak doldurduğu anketler çalışmaya dahil edilmiştir. Anket toplam 4 başlık altında yer alan sorulardan oluşmaktadır. Birinci bölümde sosyodemografik sorular, ikinci bölümde şiddet ile ilgili sorular daha sonra 'Sağlık Profesyonellerinin Şiddete Karşı Güvenlik ve Güven Ölçeği' ve“Tükenmişlik Ölçeği-Kısa Formu”adlı ölçekler kullanılmıştır. Çalışmamızda elde edilen verilerin frekans dağılımları incelenmiş, normallik analizi skewness/kurtosis yapılmıştır. Bu analiz sonuçlarına göre; gruplar arası farklılıkları incelemek için Stutent's t testi veya Mann Whitney-u Testi, Anova Analizi, Kruskal-Wallis testi uygulanmıştır. Sağlık çalışanlarına yönelik şiddet ile tükenmişlik, güven ve güvenlik düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi için Pearson Korelasyon ve Lineer Regresyon analizleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the relationship between violence against health workers and their burnout, trust and safety levels. Questionnaires filled in by 535 healthcare professionals who volunteered to participate in the study were included in the study. The questionnaire consists of questions under 4 headings. Sociodemographic questions in the first part, questions about violence in the second part, and then the scales named“Safety and Confidence Scale of Health Professionals Against Violence”and“Burnout Scale-Short Form”were used. The frequency distributions of the data obtained in our study were examined, and normality analysis was performed with skewness/kurtosis. According to the results of this analysis, Stutent's t test or Mann Whitney-u Test, Anova Analysis, Kruskal-Wallis test were used to examine the differences between groups. Pearson Correlation and Linear Regression analyzes were conducted to examine the relationship between violence against healthcare workers and burnout, trust and safety levels.