Hastane öncesi acil sağlık hizmetlerinde çalışanların tükenmişlik düzeyleri ile maruz kaldıkları şiddet arasındaki ilişkinin tespitine yönelik bir araştırma
In pre-hospital emergency medical services employee burnout levels and violence study of the relationship between detecti̇on
  1. Tez No: 384025
  2. Yazar: SERAP AVCI BALCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN ATEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Günümüzde bireyin sahip olduğu rollerin bir şekilde artması, kişiye önemli sorumlulukların verilmesi ve ilişkilerin karmaşıklaşması ruh sağlığını zorlayıcı bir hal almakta, kişilerarası ilişkiler doğrudan insanlarla çalışan bireylerin yaşamında daha da önemli bir yer tutmaktadır. Sağlık kurumları, insan hayatının vazgeçilmezidir. Bu nedenle sağlık çalışanlarının verimli olabilmeleri, ruhsal açıdan sağlıklı olmaları ile doğrudan ilgilidir. Bu çalışma hastane öncesi sağlık hizmetlerinde tükenmişlik algılarının ve şiddette maruz kalma durumlarının belirlenmesi açısından önem arz etmektedir. Araştırmada veri toplama aracı olarak anket formu kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini 314 acil sağlık personeli oluşturmaktadır. Örneklem seçiminde basit tesadüfi örneklem yöntemi kullanılmıştır. Araştırmada 58 hekim, 102 paramedik ve 154 ATT'ye anket uygulamıştır. Araştırmada veri analizi SPSS 17 paket programında yapılmıştır. Veri analizinde frekans, yüzde, ortalama gibi tanımlayıcı istatistiklerden faydalanılmıştır. Tükenmişlik algısı ve şiddete maruz kalma durumu arasındaki ilişki incelendiğinde, fiziksel şiddet, sözel saldırı ve cinsel tacize maruz kalmanın, çalışanlarda duygusal tükenmeye neden olduğu tespit edilmiştir. Anahtar Kelimeler : Sağlık Hizmetleri, Tükenmişlik, Şiddet
Özet (Çeviri)
Nowadays, individuals owned their roles in a way to increase a person important responsibilities in the administration of and relationship complexity of mental health challenge becomes, the interpersonal relationships with people directly working lives of individuals and more importantly holds a place. Health institutions, human life is indispensable. Therefore, the health of their employees to become productive, to be psychologically healthy is directly related. This study of the perceptions of burnout in pre-hospital care and intensity of exposure is important in terms of determining. In the study, a questionnaire was used as data collection tool. Sample of the study consists of 314 emergency medical personnel. Sample selection simple random sampling method was used. In the study, 58 doctors, 102 paramedics and 154 EMT questionnaire was applied. In the study, data analysis was conducted in SPSS 17 software package. Data analyzed by frequency, percentage, mean as descriptive statistics were utilized. Burnout of perception and examined the relationship between exposure to violence, physical violence, verbal assault and sexual harassment, exposure, workers were determined to be caused by emotional exhaustion. Key Words : Health Services, Burnout, Violence