Özel eğitim kurumlarında çalışan personellerin çocuğa yönelik şiddete duyarlık ile tükenmişlik düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between the sensitivity to violence against children and their burnout levels of staff working in private educational institutions
  1. Tez No: 946016
  2. Yazar: TUĞÇE BUL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT TÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gülhane Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Amaç: Özel eğitim kurumlarında çalışanların çocuğa yönelik şiddete duyarlık ve tükenmişlik düzeyinin; yaş, cinsiyet, medeni durum, çocuk sayısı, eğitim durumu, gelir, vaka yükü, çocukların tanı grubu, iş arkadaşlarından destek görme, deneyim, yöneticilerden memnuniyet, çevrede özel eğitim ihtiyacı olan birey olup olmaması, alanda çalışmayı kendisinin tercih edip etmediği, hizmet içi eğitime ihtiyaç, çalışılan kurumdan, yöneticilerden ve yapılan işten memnuniyet gibi değişkenlere göre farklılaşıp farklılaşmadığının belirlenerek tükenmişlik düzeyi ile çocuğa yönelik şiddete duyarlık arasındaki ilişki düzeyinin incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırmaya özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde çalışan 352 personel katılmıştır. Katılımcılara sosyo demografik bilgileri içeren Kişisel Bilgi Formu, Çocuğa Yönelik Şiddete Duyarlık Ölçeği ve Maslach Tükenmişlik Ölçeği uygulanmıştır. Araştırma verileri Haziran-Eylül 2024 tarihleri arasında yüz yüze görüşmelerle gerçekleştirilen anketler aracılığıyla toplanmıştır. Araştırmada ilişkisel tarama modeli kullanılmış olup değişkenler arası ilişkileri ortaya koymak için Bağımsız Örneklem T, One Way Anova, Mann Whitney-U, Kruskal Wallis- H testleri ile Pearson Korelasyon Analizi yapılmıştır. Bulgular: Araştırmaya katılan personelin Çocuğa Yönelik Şiddete Duyarlık Ölçeği'nden aldıkları ortalama puan 51,44 olarak, Maslach Tükenmişlik Ölçeği'nden aldıkları ortalama puan ise 26,30 olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The purpose of the study is to examine the relationship between the sensitivity to violence against children and burnout levels of special education personnel and to examine whether it differs according to variables such as age, gender, marital status, number of children, educational status, income, number of daily sessions, children's diagnostic group, support from coworkers, experience, satisfaction with administrators, whether there are individuals in the environment with special education needs, whether they prefer to work in the field, need for in-service training, satisfaction with the institution they work in, administrators and the job they do. Materials and Methods: 352 personnel working in special education and rehabilitation centers participated in the study. A Personal Information Form containing socio-demographic information, the Sensitivity to Violence Against Children Scale, and the Maslach Burnout Scale were applied to the participants. The research data were collected through surveys conducted through face-to-face interviews between June and September 2024. The relational screening model was used in the study, and Independent Sample T, One Way Anova, Mann Whitney-U, Kruskal Wallis- H tests and Pearson Correlation Analysis were conducted to reveal the relationships between the variables. Findings: The average score of the personnel participating in the study from the Sensitivity to Violence Against Children Scale was calculated as 51.44, and the average score from the Maslach Burnout Scale was calculated as 26.30.