Isıtma soğutma sistemlerinin hidrolik dengelenmesi
Hydronic balancing of heating and cooling systems
  1. Tez No: 79237
  2. Yazar: VEDAD KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL TEKE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
ÖZET Yaşadığımız enerji krizleri bize göstermektedir ki; enerji kullanımını minimize etmek günümüzde mutlaka her alanda olması gereken bir zorunluluktur. Bu aynı zamanda ekolojik çevre de göz önne alındığından giderek önem kazanmıştır. Balansı yapılmamış bir Isıtma - Soğutma sistemi gerekli konforu sağlayamayacağı gibi sistem optimum noktada çalışmayacaktır. Bu sebeplerden dolayı, Hidrolik balanslama dizayn şartlarında sistemde gerekli debinin elde edilmesinde (her zon ve bölgede) bir zaruriyettir. Bu amaçla sistemin uygun noktalarında balans vanaları kullanılmalıdır. Değişken debili bir sistemde, hidrolik balanslama her bir terminal ünitesinin tüm çalışma şartlarında dizayn edilmiş akış değerini sağlamaya yarar. Bu tip balanslama çok açık olarak gereklidir, zira hesaplarda yapılan ufak hataları sistem tamamlandığında kompanze edecektir. Dolayısıyla;balanslama sistemin her bir bölümüne uygulanmalıdır :. Gerekli debi tüm üretim ünitelerinde (ehiller, kazan vs.) sabit olmalıdır.Zira bu olay bu ünitelerin verimini etkilemektedir. Hatta bu ünitelerin ömürleri ve iyi bir şekilde kontrolü buna bağlıdır.. Sistemde dolaşan toplam debinin, üretim üniteleri toplam debisi ile eşit olması gerekmektedir.. Kontrol devreleri optimum şartlarda çalışmaları için balanslanmalıdır. Diğer bir deyişle, toplam hidrolik balanslama minimum enerjide gerçek konfor şartlarının sağlanmasıdır. Balanslanmamış bir ısıtma veya soğutma sisteminde ;. Özellikle büyük yük değişimlerinden sonra tüm odalarda istenen oda sıcaklıklarının elde edilememesi.. Oda sıcaklığına ulaşılabildiğinde, özellikle orta ve düşük yüklerde sistemin osilasyona girmesi. Yeterli büyüklükte üretim ünitesi kullanılmasına rağmen özellikle devreye almalarda ve kritik devrede dizayn debisinin elde edilememesi görülmektedir. Bu tür problemlerin çözümü, balanslama yöntemleri ve sistem dizaynı tezimin esasını oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Experienced energy crises show us that we have to cut down on using the energy in every part of our lives.This has even become essential from an ecological point of view.An unbalanced installation not only give the required comfort, but also it will not work on it's optimum point. For these reasons, hydronic balancing is a fundamental operation for obtaining the required water flows throughout the plant, under design condition.This can be achieved by the use of balancing valve suitably distributed throughout the plant. In a plant operating at a variable flow rate, hydrolic balancing can guarantee that each terminal units receives at least it's design flow under all operating conditions.This type of balancing is obviously necessary, as it justifies the calculations carried out when the plant was designed. So that, balancing applies to all parts of the plant :. The required flow rate must be obtained practically constant in all production units(chillers, boilers, etc.).This condition is even essential, as it effects the production efficiency.. The total distribution flow must be compatible with the production flow.. Control loops must be balanced in order to work under optimum conditions. In other words, Total Hydronic Balancing means that Maintaining genuine comfort conditions at minimum energy costs. Unbalanced plants encounters following problems :. The required room temperature is not achieved in all rooms, especially after a high load variations.. When the required room temperature can be obtained, systems continuously oscillates especially low and medium loads.. Despite having production units with sufficient capacity, especially in start-up and in unfavoured circuits design flow rates cannot be reached. Solving such problems, balancing methods and designing systems are corner stone of my thesis.