Bina otomasyon ve kontrol sistemleri ve bir otel uygulamasının incelenmesi
Building automation and control system and searching for mechanical application of a hotel building
  1. Tez No: 79236
  2. Yazar: VURAL ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT DOĞAY ARINÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
ÖZET Yüksek bina furyası ve büyük çaplı kompleks uygulamaları sonucu binaların yardımcı sistemlerini oluşturan ısıtma, soğutma, havalandırma, aydınlatma, ulaşım vs. sistemlerin maliyetleride artmış, birbirinden uzak olan bu sistemlerin kontrolüde zorlaşmıştır. Geleneksel olarak kullanılan konvansiyonel tip kontrol sistemleri, kapalı kontrol çevrimleri olup diğer sistemlerle bir bağlantısı yoktur ve kontrol-denetim işlemi kontrol edilecek sistemlere mümkün olduğu kadar yakın noktalarda yapılmaktadır. Sonuçta hızlı, güvenilir ve ekonomik kontrol sistemleri kaçınılmaz olmuştur. Bu gerçekler doğrultusunda bina otomasyon sisteminin incelenmesi için yapılan bu çalışmanın; Birinci ve ikinci bölümünde; Bina otomasyon sistemi hakkında bilgi verilerek tarihsel gelişmesi ve faydalan incelenmiştir. Üçüncü bölümde; Bina otomasyon sisteminin gözetleme ve kontrol merkezini oluşturan elemanların fonksiyon ve işlevleri anlatılmış. Kontrol merkezinin saha elemanları ile olan bağlantısını sağlayan ara istasyonlar hakkında bilgi verilerek bina otomasyon sisteminin yapısı açıklanmıştır. Dördüncü bölümde; kontrol işlevlerinin gerçekleştirilebilmesi için sahada kullanılan elemanlar ve çalışma özellikleri hakkında bilgi verilerek kontrol sistemlerinde önemli bir yeri olan kontrol vana tipleri anlatılmış. Beşinci bölümde; HVAC ve VAV sistem kontrol prensipleri incelenmiş. Özellikle kompleks yapılarda önemi daha da artan yangın ihbar sistemleri hakkında bilgi verilmiştir. Altıncı bölümde; enerji ekonomisi için kullanılan enerji yönetim sistemleri anlatılmıştır. Yedinci ve son bölümde; kontrol sistemlerinin uygulaması kapsamında seçilen Moskovada kurulacak Otel & İş merkezi kompleksinin havalandırma, ısıtma-soğutma ve yangından korunma tesisatları otomasyon sistemleri incelenmiştir. VIII
Özet (Çeviri)
SUMMARY As a result of high building rush and the application of large sized building complexes, the costs of system of heating, cooling, ventilation, lighting, communication, etc. that form the auxiliary systems of buildings has increased and the control of these systems that are far from each other has become harder. Conventional type control systems are closed control loops and they are not related with other systems. Control and checking procedure has been done as close as possible to the system that being controlled. As a result, fast, reliable and economical control systems have been inevitable. This study has been made according to these realities for the examination of building automation system. In the first and second part of this study, some information has been given about building automation systems and historical developments and benefits have been examined. In the third part, the functions of the elements short from the observation and control centre of building automation system has been explained. In the fourth part, some information has been given about the elements that are used in area for actualising control functions and their working characteristics. Control valves that have an important place in control systems have been explained. In the fifth part, HVAC and VAV systems control principles have been examined. Some information has been given about fire alarming systems of which importance has been increasing especially in complex buildings. In the sixth part, energy management systems that form one of the main reasons of the formation of building automation system have been explained. In the seventh and last section, automation system of ventilation, heating - cooling and fire fighting installations of Hotel & Business Centre Complex (that will be built in Moscow and that is chosen for the application of control systems have been examined.