Güneş enerjisi yardımı ile tatlı su üretim sistemlerinin irdelenmesi
Research for the methods of desalination of sea water with solar energy
- Tez No: 79238
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RECEP ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
ÖZET Su ihtiyacının giderek arttığı dünyamızda, tatlı su eldesi için yeni sistemler geliştirilmesi kaçınılmazdır. İnsanlar yüzyıllardır nehir, göl, deniz gibi su kaynaklarının yakınlarında yaşamayı ve böylece su problemlerim çözümlemeyi tercih etmişlerdir. Günümüz için bu çözüm yeterli değildir. Çünkü dünya nüfusunun hızla artması doğal su kaynaklarını hızla tüketmiş ve yetersiz hale getirmiştir. Ayrıca, nüfus artışı, kontrolsüz sanayileşme ve getirdiği çevre kirliliği ile zaten az olan su kaynaklarının kirlenmesi ve kullanılmaz hale gelmesi de su sıkıntısını arttırmıştır. Bilim adanılan miktar olarak daha çok olan tuzlu deniz suyundan tatlı su elde etme yollarını aramaktadırlar. Tükenebilir enerji kaynaklan kullanan değişik tipte tuz arıtma sistemleri geliştirilmektedir. Ancak kullanılan enerji kaynaklanılın yeryüzünde kıt olması yeni enerji kaynaklarının arayışını kaçınılmaz hale getirmiştir. Bu çalışmada öncelikle tatlı su kaynaklan hakkında yerel bir bilgi verilmiştir. Daha sonra deniz suyundan tatlı su eldesi için geliştirilmekte ve kullanılmakta olan yöntemler avantaj ve dezavantajları ile incelenmiştir. Buharlaştırma, ters ozmoz, dondurma, elektrodiyaliz vb. yöntemlere detaylı olarak değinilmiştir. Genel maliyetler hakkında bilgi verildikten sonra özellikle güneş enerjisinin yardımı ile tatlı su eldesi yöntemleri ele alınmıştır. Yapılan incelemeler sonucu proses seçimi ile ilgili yöntemler ve bilgiler değerlendirilmiştir. Güç tüketimi, deniz suyu gerekli özellikleri, maliyet ve ticari açıdan, değişik güneş enerjili tatlı su eldesi sistemleri analiz edilmiştir. Yüksek proses yeterliliği, düşük ekipman maliyeti ve deniz suyunun basit işlemine bağlı olarak çok etkili kaynama prosesi (MEB) ve bilhassa çok etkili baca (MES) tipinin güneş enerjisi ile çalışması en iyi metod olarak gözükmektedir. xı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In a world suffering from lack of water, it is impossible to avoid searching new systems for new water sources. For centuries, human beings tried to solve their water problem with great effort, by accommodating near lakes, sea etc. When we think of today's conditions this is not a solution. Population of the world is increasing and natural water sources are being consumed with an increasing demand. In addition to that, irregular industrial development and pollution of environment destroy the present clean, pure water sources. Scients try to search new technologies for desalination of sea water, since it is the biggest water source. Technologies are being developed for desalination of sea water with integrated systems consuming fossil fuel. When we consider the fact that this kind of fuel comes to an end, a new exploration for a permanent solution is urgently required. Sun and sea water are two major natural sources on our world. In this research firstly ; information about water sources is given, generally. Then the different methods of sea water desalination is explained with advantages and disadvantages. Vaporization, reverse osmosis and electrodialysis are some examples for that. Their costs are being compared and finally desalination of sea water with solar energy and different methods for that are searched. When we refer to this research, it helps us for process selection. Various types of solar desalination systems are analyzed with respect to power consumption, sea water treatment requirement, cost and commercial readiness. The multi effect boiling (MEB) process and, in particular, the multiple-effect stack type seem to be the best procedures for operation with solar energy due to high process efficiency, low equipment cost, and simple required sea water treatment.