Forecasting financial data under structural breaks and ARCH innovations
Yapısal kırılmalar ve ARCH inovasyonlari varliği durumunda finansal verileri öngörüleme
- Tez No: 792375
- Danışmanlar: PROF. DR. ESİN FİRUZAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Gelecekteki değerleri tahmin etmek araştırmacılar, yatırımcılar, uygulayıcılar için esastır ve doğru tahminler elde etmek zaman serisi analizinde kritik öneme sahiptir. Doğruluk, iyi modellemeye ve kaliteli verilere bağlıdır. Dahası, olağandışı gözlemlerden, zaman içindeki değişikliklerden, kayıp gözlemlerden ve hatta yapısal kırılmalardan etkilenir. İki temel çözümleme sorunu, verilerin kalitesini etkileyen ve dolayısıyla tahmin doğruluğunu azaltan, verilerdeki yapısal kırılmalar ve ARCH etkileridir. Bu nedenle, bu tez, koşullu değişen varyans ve yapısal kırıma varlığında finansal verilerin kısa ve uzun vadeli ufuklarda öngörü doğruluğunu nasıl etkilediğine odaklanmaktadır. Daha spesifik olarak, örneklemdeki yapısal kırılmanın konumunun ve kırılma boyutunun doğrusal tahmin modellerinin ve iki doğrusal olmayan modelin öngörü performansı üzerindeki etkisiyle ilgileniyoruz. Bu çalışma, yapısal kırılma konumu serinin sonuna yaklaştığında tahmin doğruluğunun azaldığını göstermiştir. Ayrıca, ARCH modelinin yapısal kırılma olmadığında en iyi performans gösteren bireysel model olduğunu, Çok Katmanlı Algılayıcı Yapay Sinir Ağı modelinin yapısal kırılma varlığında, özellikle büyük kırılma boyutlarında ve uzun ufuklarda, uygulanan tüm bireysel modellerden daha iyi performans gösterdiği de gösterildi. Ek olarak, yapısal kırılmalar ve ARCH inovasyonlarının varlığı durumlarında birleştirilmiş öngörüler kullanılarak doğruluğun iyileştirilip geliştirilemeyeceği ve bu durumlarda hangi öngörü kombinasyon şemalarının optimal olduğu incelendi. Regresyona dayalı öngörü kombinasyon yöntemlerinin, yapısal kırılmalar ve koşullu değişen varyans durumlarında öngörü doğruluğunu artırabileceği bulunmuştur. Veriler trend içeriyorsa, dinamik olarak ağırlıklı kombinasyonların, statik eşdeğerlerine göre doğrulukta daha iyi bir performans gösterdikleri görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Forecasting future values is fundamental for researchers, investors, practitioners and obtaining accurate predictions is critical in time series analysis. Accuracy is reliant on good modeling and good quality data. The latter is affected by unusual observations, changes over time, missing data, and structural breaks among others. Two major sources of complexity are structural breaks and ARCH effects, which affect the data quality and hence reduce forecast accuracy. Therefore, this thesis focuses on how structural breaks in conditional heteroscedastic financial data affect forecasting accuracy in short and long-term horizons. More specifically, we are interested in the impact of structural break location in the sample and break size on the predictive performance of linear and nonlinear forecasting models. This study showed that the forecasting accuracy decreases when the structural break location approaches the end of the series. Moreover, it is shown that ARCH model is the best performing individual model in the absence of structural break while Multilayer Perceptron (MLP) Artificial Neural Network model outperforms all the individual models in the structural break presence, especially in large break sizes and long horizons. In addition, we examined if the accuracy can be improved using combined forecasts in the cases of structural breaks and ARCH innovations, and which forecast combination schemes are optimal in those cases. It is found that regression-based forecast combination methods can enhance prediction accuracy in the cases of structural breaks and conditional heteroscedasticity. Dynamically weighted combinations show an improvement in accuracy than static version if the data contains a trend.