Tarihsel çevrede terk edilmenin kentsel morfoloji ve erişilebilirlik endeksleri ile açıklanması
Explaining abandonment in historical environments using urban morphology and accessibility indices
- Tez No: 792395
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL MERT ÇUBUKÇU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kentsel Tasarım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Tarihi çevrelerin korunması, mekânsal bilgiyi gelecek nesillere aktarma araçlarından biridir. Tarihi dokuda konutların sahipleri tarafından kullanılarak yaşatılması ise, en önemli kentsel koruma politikalarından biridir. Ancak ülkemizde, modernleşme süreçleri ile cazip hale gelen apartmanların kullanıcı sayısı artmakta, kentsel sit alanlarında yer alan konutlar koruma amaçlı imar planları yapılsa da terk edilmektedir. Bu çalışmanın amacı, kentsel sit alanında yer alan konutların terk edilmesini tahmin eden model oluşturmaktır. Çalışma alanı olarak zengin tarihi yapı stoku ve korunmakta olan kentsel dokusuyla İzmir kentinin Bayındır ilçesi belirlenmiştir. Çalışmada verilerin toplanmasının ardından (anket çalışması, saha çalışmasında mekânsal verilerin elde edilmesi, kurumsal verilerin temini ve CBS'de erişilebilirlik analizleri ile erişilebilirlik endekleri) lojistik regresyon analizi yöntemi uygulanılarak yapıların terk edilme olasılıklarının veren tahmin modelleri elde edilmiştir. Harcanan enerji miktarı ölçütüne göre erişilebilirlik endekleri ile oluşturulan en iyi tahmin modeli konutların terk edilmesini %91 oranında doğru tahmin etmiştir. Tezde oluşturulan model, tarihi çevrede konutların terk edilme riskini hesaplar. Konutların terk edilme riski modeli, kentsel sit alanlarındaki geleneksel kent dokusunun sürdürülebilirliğini sağlaması açısından önemlidir.
Özet (Çeviri)
The conservation of historic urban environments is one of the means of transmitting spatial information to future generations. Keeping historical buildings alive by their owners is an important policy in terms of urban conservation. However, while the number of users of apartment buildings increases, which is perceived as a part of the modernization process, the buildings with rich historical backgrounds in the urban conservation areas are abandoned despite conservation plans. This study aims to estimate a model which explains abandonment using appropriate variables in the urban conservation area. As a study area, the Bayındır district of Izmir has been selected due to its rich historical building stock and well-conserved urban fabric. After the collection of data (survey, obtaining spatial data and institutional data, and creating accessibility indices in GIS), the logistic regression analysis method is applied. A variety of models are considered. The selected model improved by the inclusion of accessibility indices based on energy expenditure metrics predicts housing abandonment correctly at a rate of 91%. The model created in this study can well be used to estimate the risk of housing abandonment in historical environments and the policy-making process can benefit from it. The housing abandonment risk model is important in terms of ensuring the sustainability of the traditional urban fabric in urban sites.