Soğan kabuğu tozunun antioksidan aktivitesi ile ekmek yapımında kullanım olanaklarının araştırılması
Investigation of the opportunities of usage in bread making with the antioxidant activity of onion shell powder
  1. Tez No: 792394
  2. Yazar: BAŞAK ESMER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA HEPSAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmada, İskenderun, Antakya ve Adana sebze hallerinden temin edilen ve Türkiye'de en çok yetiştirilen soğan türlerinden (Allium cepa L.) kırmızı (Pusa Red) ve sarı (Arka Pitamber) soğan kabukları kurutulup toz haline getirilmiştir. Soğan kabuğu tozu (SKT), buğday unu ile %2, %4, %6 oranlarında ikame edilerek, standart metodla ekmek üretilmiştir. SKT katkılı buğday unu ve ekmeklerde toplam fenolik madde, antosiyanin, DPPH antioksidan aktivite, ham lif, nem ve ekmeklerde renk (L*, a*, b*), hacim, gözenek yapısı, taban çapı, yükseklik, hamur ve ekmek verimi, pişme kaybı ve duyusal değerlendirme analizleri yapılmıştır. SKT'nin ilavesinin, ekmek niteliklerini iyileştirmede genellikle olumlu yönde katkı yaptığını saptanmıştır. Özellikle %6 sarı soğan kabuğu tozu (SSKT) ilavesi ekmeğin toplam DPPH antioksidan aktivitesini kontrol ekmeğine kıyasla yaklaşık 4 kat, %6 kırmızı soğan kabuğu tozu (KSKT) ilavesi ise 6 kat arttırmıştır. Toplam fenolik madde, antosiyanin madde, ham lif içeriği, hamur ve ekmek verimide SKT ilave oranına bağlı olarak artmıştır. Ekmeklerin yükseklik değerlerindeki farklılık KSKT ilaveli ekmeklerde belirgin bir azalma şeklindedir.
Özet (Çeviri)
In this study, red (Pusa Red) and yellow (Arka Pitamber) onion peels, which are obtained from Iskenderun, Antakya and Adana vegetable markets and which are the most grown onion species in Turkey (Allium cepa L.), were dried and powdered. Onion peel powder (OPP) was substituted with wheat flour at 2%, 4%, and 6% ratios, and bread was produced with the standard method. Total phenolic substance, anthocyanin, DPPH antioxidant activity, crude fiber, moisture and bread color (L*, a*, b*), volume, pore structure, base diameter, height, dough and bread yield, baking in OPP added wheat flour and breads cooking loss and sensory evaluation analyzes were performed. It has been determined that the addition of OPP generally contributes positively to improving bread qualities. In particular, the addition of 6% yellow onion peel powder (YOPP) increased the total DPPH antioxidant activity of the bread approximately 4 times, and the addition of 6% red onion peel powder (ROPP) increased 6 times compared to the control bread. Total phenolic substance, anthocyanin substance, crude fiber content, dough and bread yield increased depending on the OPP addition rate. The difference in the height values of the breads is in the form of a significant decrease in the breads with the addition of ROPP.